Hlavní obsah
Jana Maláčová Foto: ČTK

Maláčová chce snížit platy poslanců, ministrů i senátorů

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce, aby si poslanci, senátoři a ministři snížili platy. Ty by podle ní měly dosahovat maximálně pětinásobku minimální mzdy. Řekla to ve středu v Poslanecké sněmovně.

Jana Maláčová Foto: ČTK
Maláčová chce snížit platy poslanců, ministrů i senátorů

„Navrhnu snížení platů ústavních činitelů. Je velmi důležité, aby se začínající recesí byly kopírovány i tyto platy, aby se ukázalo společnosti, že jako vláda začneme šetřit,” prohlásila ve středu ve Sněmovně ministryně Maláčová.

Od ledna činí minimální mzda 14 600 korun, což, vynásobeno pěti, je 73 000 korun

Zatím chce snižovat platy pouze u poslanců, senátorů a ministrů. Například u soudců se snižováním zatím nepočítá.

Návrh by měla mít Maláčová hotový příští týden. Do budoucna by chtěla, aby platy ústavních činitelů byly pevně svázány s minimální mzdou. „Je to nejlepší měřítko, které zobrazuje hospodářskou kondici,” uvedla Maláčová.

Nejde kázat vodu a pít víno🍷. Po současné krizi si musíme utáhnout opasky všichni. Lidé už ale teď šetří, kde se dá,...

Zveřejnil(a) Jana Maláčová dne Středa 13. května 2020

Od ledna činí minimální mzda 14 600 korun, což, vynásobeno pěti, je 73 000 korun. Základní měsíční plat poslance a senátora letos činí 90 800 korun hrubého. Ale řada z nich má plat vyšší kvůli funkcím a členství ve výborech.

Například předsedové obou parlamentních komor si přijdou měsíčně na 243 800 korun a šéfové parlamentních výborů, komisí a delegací na 127 800 korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků