Hlavní obsah
Kandidáti Strany zelených pro podzimní předčasné volby do Sněmovny Foto: Michaela Říhová, Právo

Liška představil kandidátku zelených pro volby

Strana zelených v neděli schválila s konečnou platností kandidátky pro podzimní předčasné volby do sněmovny. Na čelných místech kandidátek tak budou bojovat o poslanecké mandáty například socioložka Jiřina Šiklová nebo člen kabinetu evropského komisaře pro sociální věcí Jan Jařab. Řekl to úřadující předseda strany Ondřej Liška. Členy širšího vedení strany čeká ještě schvalování volebního programu.

Kandidáti Strany zelených pro podzimní předčasné volby do Sněmovny Foto: Michaela Říhová, Právo
Liška představil kandidátku zelených pro volby

Zatímco první místa kandidátek zůstala podle Lišky stejná, na další místa zařadila republiková rada nové kandidáty. "V některých případech jsme udělali změny, a to například ve Zlínském kraji, kde nás podpořily některé významné kulturní osobnosti ze Zlínského kraje. Tak ty jsme umístili na kandidátku," řekl Liška. Stejně tak se podle jeho slov dolaďovali kandidáti v Plzeňském kraji, které navrhla Strana pro otevřenou společnost. S ní zelení již dříve uzavřeli smlouvu o dlouhodobé spolupráci.

Podle Lišky se podařilo dosáhnout shody mezi vedením strany a regiony a všechny návrhy, se kterými přišlo, byly nakonec přijaty. "Nám se podařilo tímto stranu významně sjednotit. Strana zelených dnes je mnohem silnější než v těch minulých měsících," prohlásil Liška. "Podařilo se dohodnout s těmi, kteří se v minulých měsících cítili spíše jako vnitrostranická opozice," dodal.

Kampaň za pět miliónů

Zelení podle něj chtějí do volební kampaně vložit nejvýše pět miliónů korun. Peníze chtějí vzít ze státního příspěvku i z darů od soukromých sponzorů. "To číslo se mění, protože přicházejí další a další podporovatelé, kteří tuto částku navyšují. Proto já předpokládám, že částka, kterou věnujeme na tuto volební kampaň, nepřesáhne pět miliónů korun," řekl Liška novinářům. Strana podle dřívějších vyjádření plánovala vložit do kampaně řádově jednotky milionů korun.

Obhajovat poslaneckou funkci bude sám předseda Liška i šéf sněmovního klubu zelených Přemysl Rabas. Naopak o místo ve vysoké politice na podzim odmítli po prohře v evropských volbách dál bojovat exministr životního prostředí Martin Bursík a poslankyně Kateřina Jacques.

Zelení chtějí nabídnout voličům nové tváře. Například v Moravskoslezském kraji kandiduje na prvním místě novinářka Jana Lorencová, která se v minulosti rozsáhle věnovala zejména kauzám lehkých topných olejů.

V Praze je jedničkou kandidátky radní Petr Štěpánek. Pokud by uspěl a získal poslanecký mandát, mohl by se ve sněmovně potkávat se svým jmenovcem, který kandiduje v Královéhradeckém kraji za ODS.

Krajští lídři Strany zelených
KrajLídr kandidátky
JihočeskýSvatomír Mlčoch
JihomoravskýOndřej Liška
KarlovarskýJiřina Šiklová
KrálovéhradeckýJiří Kulich
LibereckýFrantišek Pelc
MoravskoslezskýJana Lorencová
OlomouckýJan Jařab
PardubickýLeona Vařechová
PlzeňskýJiří Čáslavka
PrahaPetr Štěpánek
StředočeskýJiří Janata
ÚsteckýPřemysl Rabas
VysočinaIrena Wagnerová
ZlínskýFrantišek Šulgan
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků