Hlavní obsah

Lidovci se zlobí kvůli volebním změnám, chtějí schůzku koalice

Předseda lidovců Jiří Čunek má co nejrychleji zahájit koaliční jednání o případných změnách volebního systému. Rozhodl o tom ve čtvrtek celostátní výbor strany. Šéf lidoveckých poslanců Pavel Severa novinářům vysvětlil, že pondělní návrh změn není koaliční, KDU-ČSL s ním nesouhlasí. Lidovci také chtějí opět zahájit diskusi o lichém počtu poslaneckých mandátů.

Lidovci se zlobí kvůli volebním změnám, chtějí schůzku koalice

"Naši ministři ho nepodpořili. Proto ho nepovažujeme za koaliční návrh," poznamenal Severa. Podle lidoveckých představ je potřeba diskutovat o skutečně spravedlivém volebním systému, který by v rámci koaliční dohody vyjadřoval skutečně uzavřené dohody.

"Chceme, aby bonus pro vítěze byl v počtu do tří mandátů. Pokud má být dodržen princip spravedlivého a rovného vážení mandátů, nemůže to být počet vyšší," uvedl Severa.

Vláda se v pondělí přiklonila k takzvanému řeckému systému hlasování, který v prvním skrutiniu rozděluje mandáty v krajích, srovnatelných podle počtu obyvatel. Ve druhém se pak rozdělují neobsazené mandáty, které připadnou vítězi voleb. Tento bonus podle propočtů obvykle dosahuje přibližně desítky mandátů.

Podle Severy také KDU-ČSL chce opět zahájit politickou diskusi o tom, aby počet poslanců nebyl rovných 200, ale o jedno křeslo méně. Lichý počet by tak zabránil situacím, jako byla ta po posledních volbách v roce 2006, kdy si pravice a levice rozdělily přesně po stovce mandátů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků