Hlavní obsah

Lidovci dají poplatkům u lékaře půl roku šanci

Předsednictvo KDU-ČSL se v úterý rozhodlo, že dá šanci zavedení poplatků ve zdravotnictví. Po půl roce od zavedení systému ale lidovci chtějí jeho dopady zhodnotit a pokud by se ukázalo, že má negativní efekt na méně majetné lidi, navrhne jeho úpravu.

Lidovci dají poplatkům u lékaře půl roku šanci

"KDU-ČSL chápe regulační poplatky ve zdravotnictví jako nástroj, který má zamezit zneužívání zdravotní péče," uvedli lidovci v úterním prohlášení. Strana po půlroce vyhodnotí situaci ve zdravotnictví. "V případě nepříznivého dopadu na sociálně ohrožené skupiny obyvatelstva navrhneme nápravu," dodali.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) na odpolední tiskové konferenci uvedl, že prohlášení lidovců bere s velkou rezervou. „Já prohlášení tohoto typu například o návratu Jiřího Čunka nedávám,“ dal Topolánek do souvislosti postoj KDU-ČSL k poplatkům s návratem lidoveckého předsedy do vládních funkcí.

Místopředseda poslaneckého klubu Tomáš Kvapil připustil, že pokud to bude nutné, mohla by KDU-ČSL po půlroční "zkušební době" a analýze dopadů navrhnout, aby byli sociálně ohrožení lidé od poplatků zase osvobozeni.

Podle lidoveckého náměstka ministra pro legislativu Jiřího Stodůlky je už nyní možné vysledovat určité skupiny lidí, které nemusí mít peníze na poplatky a zároveň ani nespadají do kategorie, v níž mají nárok na sociální dávky.

„Rádi bychom vyhodnotili systém poplatků a pokud se ukáže, že to může být pro určité skupiny občanů problém, je naší povinností to napravit,“ řekl Právu Stodůlka.

Poplatek v hodnotě tyčinky pro psa

Rozhodnutí lidovců odmítá předseda senátního ústavně právního výboru Jaroslav Kubera (ODS). „Je to jen jedno z politických lidoveckých gest, nic jiného,“ reagoval na dotaz Práva Kubera.

Podle Kubery i nejchudší důchodce má 30 korun na poplatek u lékaře. „Tato částka odpovídá ceně jedné tyčinky, které kupují důchodci pro své psy,“ řekl senátor.

Naopak předsedkyně senátního Klubu otevřené demokracie Soňa Paukrtová iniciativu lidovců vítá. „Mám velký problém se zaváděním poplatků u lékaře,“ řekla Právu senátorka s odkazem na to, že množství lékařů tvrdí, že jim zavedení poplatků zkomplikuje život.

Lidovci chtějí být sociálními policisty koalice

Podle mluvčího strany Martina Horálka nejsou poplatky nepřekročitelnou bariérou stanovenou jednou provždy. „Je potřeba udělat fundovanou retrospektivu, jestli to splňuje očekávání, která do toho koalice vkládala. Na základě toho se musíme zachovat,“ řekl Novinkám Horálek s tím, že pokud by se vyskytly skupiny obyvatel, pro které by byly poplatky neúnosné, lidovci by iniciovali novelizaci balíku reformních zákonů.

"Já jsem přesvědčen, že ani pro ODS to není nepřekročitelný rubikon. Když se ukáže po půl roce, že jsou skupiny obyvatel na které to neúnosně dopadá, i pro ODS to bude otázka k jednání,“ domnívá se Horálek s tím, že podporu pro případnou novelu by KDU-ČSL hledala primárně v koalici, nevyhýbala by se však ani jednání s představiteli opozice. „KDU-ČSL by si ráda v rámci koalice uchovala pozici „sociálního policisty“, aby ta opatření, která jsou v zásadě dobrá, nepřivedla některé obyvatele do neúnosné situace,“ řekl Novinkám Horálek.

Hlasitým kritikem poplatků je například lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Ten by rád, aby od nich byly osvobozeny děti, starší lidé a aby poplatek za recept nebyl třicet korun jako nyní, ale deset korun.

ČSSD podala na poplatky stížnost

Od ledna mají pacienti platit 30 korun za návštěvu lékaře, stejnou částku dají i za položku na receptu, 60 korun uhradí za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Platit budou také po překročení ročního limitu ve výši 5 000 korun, částky nad tento limit jim ale zdravotní pojišťovna vrátí.

Anketa
Podporujete plánované zavedení poplatků ve zdravotnictví?
Ano
18.2 %
Spíše ano
1.9 %
Spíše ne
1.2 %
Ne
78.7 %
Celkem hlasovalo 8003 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků