Hlavní obsah

Neplaťte poplatky u lékaře, vyzývají osobnosti

Skupina osobností vyzvala k občanské neposlušnosti ohledně poplatků ve zdravotnictví, které mají být zavedeny od ledna. Vyzvala občany, aby za návštěvu lékaře a recept neplatili, protože poplatky jsou v rozporu s Ústavou.

Neplaťte poplatky u lékaře, vyzývají osobnosti

Pod výzvou jsou podepsáni umělci, politici, ale také důchodci nebo úředníci. Svůj podpis připojili například bývalý ministr zdravotnictví David Rath, Jiří Dienstbier, místopředseda KSČM Jiří Dolejš, režisérka Věra Chytilová nebo spisovatelka Eva Kantůrková.

„Jsme přesvědčení, že zavedení poplatků u lékaře je v rozporu s ústavou ČR. Ústava je nad příslušným zákonem, který je součástí reformy, a proto má smysl vyzvat občany k odporu,“ řekl Novinkám Dolejš. Podle něj má nyní hlavní úlohu Ústavní soud, který dostal stížnosti na reformu. „Zatím se ale nerozhodl k větší aktivitě,“ poznamenal.

Další důležitou věcí podle něj je, jak lidé na výzvu zareagují po Novém roce. „Nyní jsou všichni svátečně naladěni, ale od prvního ledna, pokud někomu nedej Bože zaskočí kost v krku, tak bude muset platit. Po Novém roce rozhodneme, jaké budou další kroky,“ řekl Dolejš.

Text výzvy k občanské neposlušnosti

Výzva k občanské neposlušnosti

Počínaje 1. 1. 2008 byla v České republice zákonem zavedena povinnost občanů-pacientů platit přímé platby za zdravotní péči. My, níže podepsaní, jsme přesvědčeni, že tento zákon je hanebný a protiústavní, neboť v Listině základních práv a svobod, která je součástí Ústavy ČR, se říká, že občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči. Vyzýváme proto občany České republiky, aby až do konečného rozhodnutí Ústavního soudu ČR tyto poplatky odmítali platit

Podle něj panují rozpaky nad reformou i na straně lékařů. „Nejsou nadšeni, že by měli zvládat tuhle agendu, včetně vymáhání poplatků od neplatičů,“ podotkl.

Někteří ze signatářů Výzvy k občanské neposlušnosti

Jan Beránek, bývalý předseda SZ
Jiří Dienstbier, bývalý ministr zahraničí, publicista, bývalý mluvčí Charty 77
Jiří Dolejš, místopředseda KSČM
Táňa Fischerová, herečka, bývalá poslankyně
Alena Gajdůšková, senátorka za ČSSD
Věra Chytilová, filmová režisérka
Eva Kantůrková, spisovatelka, předsedkyně Obce spisovatelů
Erazim Kohák, filozof
Jakub Patočka, šéfredaktor Literárních novin, bývalý volební lídr SZ
David Rath, předseda zdravotního výboru PS PČR, místopředseda poslaneckého klubu ČSSD
Bohuslav Sobotka, předseda rozpočtového výboru PS PČR, první místopředseda ČSSD
Milan Štěch, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů, senátor za ČSSD

Poplatky u lékaře jsou součástí reformy veřejných financí. Lidé by měli platit 30 korun za každou položku na receptu a stejná suma bude i za návštěvu u lékaře.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků