Hlavní obsah
Tisková konference KDU-ČSL k zahájení volební kampaně. Na snímku zleva 1. místopředseda strany Martin Jurečka, předseda strany Pavel Bělobrádek a místopředseda strany Jan Bartošek. Foto: Jan Handrejch, Právo

Lidovci chtějí společné zdanění manželů a více míst ve školkách

KDU-ČSL ve čtvrtek představila ekonomickou část svého volebního programu. Lidovci se chtějí zaměřit primárně na rodiny s dětmi, kterým slibují různé daňové úlevy. Chtějí také zprůhlednit sociální systém a „odstřihnout“ ty, kteří jej zneužívají. Kompletní program stejně jako všechny kandidáty do předčasných voleb představí příští týden.

Tisková konference KDU-ČSL k zahájení volební kampaně. Na snímku zleva 1. místopředseda strany Martin Jurečka, předseda strany Pavel Bělobrádek a místopředseda strany Jan Bartošek. Foto: Jan Handrejch, Právo
Lidovci chtějí společné zdanění manželů a více míst ve školkách

Podle předsedy Pavla Bělobrádka, který kandiduje jako lídr Královéhradeckého kraje, strana nechce zvyšovat celkové daňové zatížení, nebrání se ale progresivnímu zdanění. „Máme připravena tři pásma – 12, 20 a 28 procent,“ řekl Bělobrádek. Naopak by chtěli obnovit společné zdanění manželů a snížit daňové zatížení pracujících rodičů.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek na čtvrteční tiskové konferenci.

Foto: Jan Handrejch, Právo

„Není možné, aby ti, co mají děti a chodí do práce, brali méně než ti, co do práce nechodí,“ uvedl předseda KDU-ČSL. Podle Bělobrádka se rodina s dětmi stává v ČR ohroženou skupinou. „Mají mnohdy méně peněz než někteří důchodci,“ uvedl.

Solidarita, nikoli socialismus

Lidovci by dále prosazovali dvě sazby DPH s desetiprocentním rozdílem. „Ve snížené sazbě by měly být léky, základní potraviny, dětské potřeby a knihy,“ řekl Bělobrádek. „Solidarita v našem podání rozhodně není socialismus,“ dodal.

Místopředseda Marián Jurečka uvedl, že se chce zaměřit na podporu domácích zemědělců a potravinářů. Ti by se podle něj měli spojit a vytvářet například společné prodejny. Stát by se podle Jurečky měl stát garantem kvality potravin na českém trhu. „Chceme dát jasně najevo, že vyrábět a dovážet nekvalitní potraviny do ČR se zkrátka nevyplatí,“ řekl na tiskové konferenci Jurečka.

Lidovci chtějí také zvýšit zaměstnanost na venkově, mimo jiné změnou systému zadávání veřejných zakázek Lesů ČR. Současný systém podle Jurečky nahrává velkým a nadnárodním společnostem a likviduje menší české firmy a dřevorubce.

Místopředseda Jan Bartošek poté pohovořil i o sociální politice, kterou chtějí lidovci prosazovat. „Solidarita by měla být jen pro ty, kteří chtějí se svým životem něco dělat. Jinak to jsou vyhozené peníze,“ uvedl.

Obnovení veřejně prospěšných prací

Lidovci počítají s vytvořením celorepublikové krajské sítě sociálních služeb a chtějí také obnovit veřejně prospěšné práce a terénní práce. „Z úřadů práce jsou dnes už jen kartotéky a průtok na prachy,“ řekl Bartošek.

KDU-ČSL by také zavedla daňové odvody pro společnosti, které zaměstnají osoby nad 55 let, a zasadila se o zvýšení počtu míst ve školkách. „Chceme odstřihnout gaunery, kteří vysávají sociální systém a dělají si z toho byznys,“ uvedl Bartošek.

 Krajští lídři

PrahaStředoč.JihočeskýPlzeňský
ČSSDZavadilHamáčekZimolaChovanec
TOP09SchwarzenbergKalousekBezecnýŽeníšek
KSČMSemelováGrospičFilipŠidlo
ODSNěmcová BendlKubaPospíšil
KDUHermanGabalBartošekKrása
SZLiška
LáskaKovář
Štěrbová
SPOZŽák
Adamec
Kužvart Portová
ANOBabišJermanováMaxováVozdecký
HV! Zoufalík
Bobošíková
Doktor
Baumruk
ÚSVITŠarapatkaOkamuraPražákBárta

Karlovarský LibereckýÚsteckýKrálovehr.
ČSSDNovotný PlocFoldynaOrgoníková
TOP09MalečekFarskýKučeraHeger
KSČMHojdaMackovíkHubáčkováMarková
ODSBurešMoudráHolečekStaněk
KDUHalákováSvobodaSteinerBělobrádek
SZNěmec
HudecŠkoda
Kudrnáč
SPOZKvasnička
NezmarToman
Hůlka
ANOProcházkaKomárekBrabecPilný
HV! Patera
Jirman
Kysela
Jeník
ÚSVIT RiesHnykováKádner
Štětina

 PardubickýJihomoravský Olomoucký Moravskos.
 ČSSDEffenberk SobotkaVáňaZaorálek
 TOP09 Zedník KostřicaChalánkováLukša
 KSČMMatušovská Adam Černý Opálka
ODS Jirout Fiala Novotný Stanjura
KDUJunekMiholaJurečkaPodivínský
SZČáslavka
Seitlová
Škabraha
Brady
SPOZŠtengl
 LuklAugustin
Pecina
ANOKolovratníkStropnickýFaltýnekHájek
HV! Hlaváč
Volfová
Novák
Janáčková
ÚSVITNovák
 AdamFialaFiedler

 Vysočina Zlínský  
ČSSDBěhounekSeďa  
TOP09TurečekGazdík  
KSČMKováčikKoníček  
ODSFischerová Hrdý  
KDUHerbrychBenešík  
SZKonvalinková
Berg
  
SPOZŠvihlíková
Mynář  
ANOJourováVondráček  
HV! Nechvátal
Úlehla
  
ÚSVITLankHolík  

Související témata

Logo KDU-ČSL

Foto: KDU-ČSL

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Foto: Petr Horník, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků