Hlavní obsah
Foto: Zlín Film Festival

Lidovci chějí policistům a hasičům zmrazit platy

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek navrhuje zmrazit policistům, hasičům, celníkům a vězeňským dozorcům platy. Ty by se jim od příštího roku měly průměrně zvýšit o osm tisíc měsíčně. V polovině října bude o návrhu hlasovat Poslanecká sněmovna.

Foto: Zlín Film Festival
Lidovci chějí policistům a hasičům zmrazit platy

Zvýšení platů uvedených složek má státní pokladnu přijít na 8,5 miliardy korun. Výrazný růst platů prosadil nynější premiér Stanislav Gross ještě na postu ministra vnitra a koalice s výdaji počítá v návrhu rozpočtu na příští rok. [celá zpráva]

Podle lidovců a US-DEU se příjmy příslušníků, jejichž průměrný plat nyní přesahuje 20 tisíc korun, zvyšují neúměrně v porovnání s platy učitelů a dalších státních zaměstnanců. Učitelé, kteří potřebují vysokoškolské vzdělání, mají průměrný plat mnohem nižší než policisté, jimž stačí maturita.

Kalousek navrhl zakomponovat zmrazení platů do předlohy, která navrhuje vzít letos soudcům, poslancům a státním zástupcům 14. platy. Zákon měla Sněmovna projednat původně už na zářijové schůzi, odloží ho ale na říjen. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach hrozí, že pokud se zákon nepřijme včas, 14. platy budou muset být vyplaceny.

Kalouskův návrh ale odmítá ČSSD. Sociální demokraté chtějí navíc v příštím roce o 2000 korun měsíčně zvýšit platy učitelů. Představitelé lidovců a unionistů už tento krok předběžně podpořili. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků