Hlavní obsah
Policisté procházeli v dotčených oblastech dům od domu. Foto: Aleš Fuksa, Právo

Lidi z okolí vybuchlého muničního skladu na Zlínsku znovu evakuovali

Obyvatelé Vrbětic a části obce Vlachovice na Zlínsku v pátek ráno museli opustit své domovy kvůli pokračujícímu pyrotechnickému průzkumu nedalekého areálu, v němž minulý týden vybuchl sklad munice. Evakuace se dotkla cca 770 osob a podle policejní mluvčí Moniky Kozumplíkové proběhla bez problémů. Lidé se budou moci vrátit domů po 16. hodině.

Policisté procházeli v dotčených oblastech dům od domu. Foto: Aleš Fuksa, Právo
Lidi z okolí vybuchlého muničního skladu na Zlínsku znovu evakuovali

Podobné to bylo ve čtvrtek, kdy musela být vyklizena jiná část Vlachovic, sousední obec Lipová a stejně jako dnes i areál bývalých Vlárských strojíren. [celá zpráva]

Z Vrbětic, které jsou místní částí Vlachovic, muselo dnes ráno odejít asi 500 lidí, z části Vlachovic 270, řekla starostka Ludmila Nejedlá. Lidé většinou odjeli svými auty do práce nebo k rodině – nebylo potřeba využít autobusů. Několik lidí dnes využilo stejně jako ve čtvrtek možnosti přečkat den v kulturním domě ve Vlachovicích. „Je jich tady asi deset. Je zde knihovna, mají k dispozici tiskoviny. Pokud nám během dne nevypnou proud, zvažujeme nějaké využití techniky,“ podotkla starostka.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Lidé podle jejích slov vzhledem k mimořádné události jisté obavy mají. „Musím však říci, že vše zvládají velmi dobře a reagují vstřícně,“ řekla Nejedlá. Policisté budou přes den kontrolovat, zda jsou domy prázdné a zda se v nich nekrade. Čtvrteční evakuace byla bez problémů.

Kvůli evakuaci je však přerušena autobusová i železniční doprava z obcí ve směru na Slavičín. V tamních základních a středních školách se po oba dny nevyučuje.

Vyšetřovatelé nastoupí nejdříve příští týden

Výbuch a následný požár zničily sklad munice ve Vrběticích, pronajatý ho měla ostravská firma Imex Group. Stále jsou pohřešováni dva její zaměstnanci. Areál tvoří zhruba 40 objektů, v desítce z nich je uskladněna munice. Z trosek zničeného skladu se stále ozývají neřízené detonace. „V noci na dnešek došlo opět k několika detonacím,“ uvedla Kozumplíková.

Průzkum areálu skladů začal v sobotu. Pyrotechnici nacházejí také munici, kterou výbuch rozházel po okolí. Některou na místě zneškodnili, ostatní skladují a odvezou později. Při čtvrtečním zásahu však nic zásadního ani nebezpečného nenašli a poprvé použili také pyrotechnického robota.

Policie dosud kolem areálu muničních skladů střežila okruh zhruba 1,2 kilometru od epicentra výbuchu. Podle Kozumplíkové již není tato vzdálenost vzhledem k nutnosti důkladně prozkoumat vzdálenější oblasti dostačující, a proto bylo nutné nařídit evakuaci. Tímto krokem se tak podle ní zřejmě oddálí možnost, aby se na místo výbuchu dostali vyšetřovatelé. Zřejmě se tak stane až příští týden.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků