Hlavní obsah
Pracovníci obecního úřadu ve Vlachovicích nad mapou evakuačního plánu Foto: Aleš Fuksa, Právo

Kvůli dalším možným výbuchům evakuovala policie 200 lidí z okolí muničního skladu

Přibližně dvě stovky obyvatel Vlachovic a Lipové na Zlínsku muselo ve čtvrtek ráno opustit na téměř celý den své obydlí kvůli dalším možným výbuchům v nedalekém muničním skladu ve Vrběticích na Slavičínsku.

Pracovníci obecního úřadu ve Vlachovicích nad mapou evakuačního plánu Foto: Aleš Fuksa, Právo
Kvůli dalším možným výbuchům evakuovala policie 200 lidí z okolí muničního skladu

Většina evakuovaných odjela za svými příbuznými či vyrazila na výlety. Do svých domů se mohou vrátit po šestnácté hodině. Jen hrstka z nich využila nabídky evakuačních prostor, které obce zřídily při vlachovickém kulturním domě a ve Slavičíně v sokolovně.

„Dnes se z dotčené části Vlachovic evakuovalo několik desítek lidí. Svá obydlí opouštěli bez problémů. Jednotlivé domy kontrolují policisté,“ uvedla starostka Vlachovic Ludmila Nejedlá. Jak sama přiznala, v pátek čeká obec náročnější úkol. „Musíme evakuovat celou místní část Vrbětice plus osadu s finskými domky, což je zhruba sedm set osob.

Evakuační centrum lidé příliš nevyužili

Evakuace se dotkla také obyvatel Lipové na Slavičínsku, konkrétně asi 150 osob. „Jedeme na výlet do Zlína a Slavičína. Vzala jsem si volno z práce. Ráno jsme jen nakrmili zvířata a vyrážíme. Nemá cenu něco podcenit, nikdo z nás neví, co v těch skladech ve skutečnosti může být. Už při prvním výbuchu minulý čtvrtek se nám sesypalo několik výplní skleníku. Otřásl se celý dům,“ sdělila Věra Kašpárková z Lipové.

Z Lipové na celý den odcházely celé rodiny. Celkem asi 150 lidí.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Starosta Lipové Miroslav Pala Právu potvrdil, že evakuace proběhla v jeho obci ve čtvrtek ráno bez problémů. „Lidem jsem dal vědět už včera v podvečer. Prošel jsem dům od domu. Většina lidí odjela za známými či rodinou. Jen dvě ženy odvezli hasiči do slavičínské sokolovny. A jednoho těžce nemocného musela odvézt sanitka do nemocnice,“ poznamenal Pala. V sousedních Vlachovicích využila evakuačního zázemí pouze jediná žena. „Zavřela jsem doma psa i kočku a odešla sem, do kulturáku. Doufám, že se ještě odpoledne budu moci vrátit domů,“ sdělila Marie Surovcová.

Evakuace obou částí obcí byla nařízena ve chvíli, kdy pyrotechnici prozkoumávají areál muničního skladu a bývalého vojenského areálu ve Vrběticích. Pokud by narazili na nevybuchlou poškozenou munici, zřejmě by přikročili k její likvidaci.
V bývalém vojenském areálu vybuchl minulý čtvrtek sklad s uskladněnou municí.

Policisté procházeli v dotčených oblastech dům od domu.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Otřesy byly patrné i několik kilometrů daleko. Poškození kvůli silné tlakové vlně hlásili i z Valašských Klobouk. Tlaková vlna rozbíjela skleněné výplně oken, dveří, skleníky a části střech. Ani po týdnu nejsou informace o dvou zaměstnancích firmy Imex Group, která se zabývá obchodováním s vojenským materiálem. Pyrotechnici se do samotného epicentra výbuchu stále ještě nedostali.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků