Hlavní obsah
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský Foto: Petr Hloušek, Právo

Lidé věří nejvíc Rychetskému, Klaus důvěru ztrácí

Nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem je podle mínění veřejnosti stávající předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Na druhém místě se umístil prezident Václav Klaus, jehož obliba nadále klesá. Třetí příčku obsadila předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, jejíž hvězda naopak stoupá. Vyplývá to z únorového průzkumu, který společnost Sanep zveřejnila v neděli.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský Foto: Petr Hloušek, Právo
Lidé věří nejvíc Rychetskému, Klaus důvěru ztrácí

Pavel Rychetský je podle 51,1 procenta respondentů nejvíce důvěryhodným ústavním činitelem. Vysoký celospolečenský kredit Rychetského je pak s největší pravděpodobností výsledkem jeho počínáním v pozici předsedy Ústavního soudu, kdy se mu i přes značný tlak politiků daří udržet nezávislost této instituce, uvedl Sanep.

Důvěřujete předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetském?
ano
29,3 procenta
spíše ano
21,8 procenta
ne
23,8 procenta
spíše ne
11,2 procenta
nevím
13,9 procenta
Zdroj: Sanep

Druhým nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem se stal stejně jako loni v říjnu prezident Václav Klaus. Aktuálně získal důvěru 44,7 procenta dotázaných. Za dlouhodobým úbytkem nedůvěry stávající hlavy státu podle Sanepu může stát jeho medializovaná stanoviska a aktivní vystupování v řadě kontroverzních témat. Ta podle společnosti mohou podrývat jeho prezidentskou autoritu a ve svém konečném důsledku i negativně ovlivnit jeho důvěryhodnost.

Důvěřujete prezidentovi ČR Václavu Klausovi?
ano
21,6 procenta
spíše ano
23,1 procenta
ne
26,4 procenta
spíše ne
18,1 procenta
nevím
10,8 procenta
Zdroj: Sanep

Prezident Václav Klaus

Foto: Jan Handrejch, Právo

Miroslava Němcová (ODS) po zisku 40,5 procenta hlasů zaznamenala vůbec nejvyšší aktuální nárůst důvěryhodnosti. "Ta nepochybně pramení ze skutečnosti, že nikdy během své dlouholeté politické kariéry nefigurovala v žádném korupčním skandálu či aférách, které provázejí nynější vládní koalici," uvedl Sanep.

Důvěřujete předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové?
ano
15,7 procenta
spíše ano
24,8 procenta
ne
34,1 procenta
spíše ne
15,1 procenta
nevím
10,3 procenta
Zdroj: Sanep

Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS)

Foto: Petr Horník, Právo

V pořadí čtvrtému z nejvyšších ústavních činitelů premiérovi Petru Nečasovi (ODS) důvěřuje 27,9 procenta. Nejméně důvěry získal předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), který se těší důvěře 24,1 procenta respondentů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků