Hlavní obsah
 

Lidé uctili památku obětí v Letech, obálky se jmény pošlou poslancům

Přes tři sta lidí se v pondělí po 17. hodině sešlo na náměstí Přemysla Otakara II., aby uctili památku obětí koncentračního tábora v Letech u Písku. Účastníci měli na lístcích jména jednotlivých zemřelých, které i se vzkazy pošlou poslaneckým klubům ANO, SPD a KSČM.

 
Lidé uctili památku obětí v Letech, obálky se jmény pošlou poslancům

„Právě tyto kluby přímo umožnily setrvání popírače holokaustu a extrémisty Tomia Okamury ve funkci místopředsedy poslanecké sněmovny. Všichni členové těchto klubů nesou stejnou míru zodpovědnosti a je potřeba, podle nás, jim to připomenout,“ je přesvědčený svolavatel akce a také předseda českobudějovické TOP 09 Tomáš Trantina.

Akce patřila také k celorepublikovým demonstracím za pět dvanáct a účastníci měli možnost na místě podepsat petici Milión chvilek pro demokracii, tedy za to, aby se Andrej Babiš vzdal funkce premiéra. Řada lidí však přišla především kvůli pietě.

Přes tři sta lidí se v pondělí sešlo na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, aby uctili památku obětí koncentračního tábora v Letech na Písecku.

Foto: Pavel Orholz, Právo

„Nemám tuto akci ani moc spojenou s politikou. Jdu hlavně z toho důvodu, abych uctila památku těch, kteří v koncentračním táboře zemřeli. On totiž není rozdíl mezi koncentračním táborem, jestli v něm zemřelo 200 lidí nebo dva tisíce,“ sdělila Právu na náměstí Přemysla Otakara II. Lenka Štifterová, která měla na lístečku Františku Růžičkovou. Ta zemřela v koncentračním táboře v Letech v září roku 1943 ve věku 59 let.

Účastníci shromáždění také vytvořili z lístků se jmény na náměstí velký nápis Lety a postavili se do řady, aby bylo patrné, jak velký počet lidí v koncentračním táboře zemřel.

Přes tři sta lidí se v pondělí sešlo na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, aby uctili památku obětí koncentračního tábora v Letech na Písecku.

Foto: Pavel Orholz, Právo

Tábor v Letech otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Byl pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. V lednu 1942 se tábor změnil na sběrný, v srpnu pak byl určený pouze pro Romy. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů - mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek skončilo v Osvětimi.

Do současné doby byl na místě v Letech vepřín, který stát vykoupil od společnosti Agpi za 450,8 miliónů korun. Areál už spravuje Muzeum romské kultury a na místě by měl vzniknout památník.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků