Hlavní obsah
Již v lednu poklesla důvěra v prezidenta o osm procentních bodů. Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Lidé poprvé věří víc zastupitelům obcí než prezidentovi

Důvěra v krajská i obecní zastupitelstva stoupla oproti minulému průzkumu na 62 procent. Podíl občanů, kteří důvěřují prezidentovi, zůstal stejný (58 procent). Spokojenost občanů s politickou situací stoupla ve srovnání s listopadem o tři procentní body na 14 procent. Nespokojeno je 59 procent respondentů. Uvedl to průzkum CVVM.

Již v lednu poklesla důvěra v prezidenta o osm procentních bodů. Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Lidé poprvé věří víc zastupitelům obcí než prezidentovi

Již v lednu poklesla důvěra v prezidenta o osm procentních bodů, v prosinci byla na 66 procentech. Obecním zastupitelstvům v lednu důvěřovalo 58 procent občanů. Na třetím místě důvěry skončila krajská zastupitelstva (46 procent).

Důvěra v krajská i obecní zastupitelstva ve srovnání s posledním průzkumem narostla o čtyři procentní body. Vládě Mirka Topolánka důvěřuje 26 procent respondentů.

"Oběma ústavním institucím (vládě i prezidentovi) častěji důvěřují mladší lidé, vzdělanější respondenti, oslovení s dobrou životní úrovní a vyššími příjmy, ekonomicky aktivní a potenciální voliči ODS," uvedl průzkum.

Již tradičně lidé málo důvěřují Parlamentu, Sněmovně 20 procent občanů, Senátu 23 procent. Oproti minulým šetřením se důvěra v obě komory nijak výrazně nezměnila.

Důvěra obyvatel k ústavním institucím (v %)
instituce
prosinec
leden
únor
prezident
66
58
58
vláda
27
2826
Sněmovna21
21
20
Senát
25
2323
Krajské zastupitelstvo
4342 46
Obecní zastupitelstvo
6158 62
zdroj: CVVM

Spokojeno s politikou je 14 procent lidí

Růst spokojenosti od listopadu 2007 činí pět procentních bodů. Ani spokojena, ani nespokojena je asi čtvrtina lidí (24 procent).

"Spokojenost s politickou situací vyjadřují častěji respondenti, kteří svoji životní úroveň považují za dobrou, lidé z vyšších příjmových skupin a voliči ODS,"uvedl průzkum.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků