Hlavní obsah
Voda v pražských Dejvicích není pitná, lidé pro ni musí k přistaveným cisternám. Foto: Michal Doležal, ČTK

Lidé nakažení kontaminovanou vodou v Dejvicích dostanou odškodné 5000 korun

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) odškodní částkou 5000 korun lidi, kteří měli zdravotní obtíže po požití znečištěné vody. Podmínkou bude lékařské potvrzení. Lidé, kteří museli být kvůli požití vody hospitalizováni, dostanou vyšší sumu. V úterý to po jednání s radou hlavního města uvedl šéf PVK Petr Mrkos.

Voda v pražských Dejvicích není pitná, lidé pro ni musí k přistaveným cisternám. Foto: Michal Doležal, ČTK
Lidé nakažení kontaminovanou vodou v Dejvicích dostanou odškodné 5000 korun

"Odškodnění má několik forem. V průběhu odstávky nebudeme účtovat vodné a stočné a každého, kdo za námi přijde s lékařskou zprávou, odškodníme. V případě lidí, kteří nebyli hospitalizováni, to bude 5000 korun. U hospitalizovaných řádově více," řekl Mrkos. Podle Zdeňky Jágrové z pražské hygienické stanice lékařskou pomoc dosud vyhledalo 160 až 200 lidí.

Mrkos současně uvedl, že voda byla ve zmíněné oblasti kontaminována bakteriemi v pátek, nikoli ve čtvrtek, jak se psalo na sociálních sítích a v médiích. První příznaky střevních potíží se u lidí objevily v sobotu odpoledne, uvedl Mrkos.

Pitná voda poteče nejdříve ve středu

Vodohospodáři nyní prozkoumávají a proplachují vodovodní řad. Pitná voda by v oblasti mohla začít téct z kohoutků ve středu.

Vodohospodáři v úterý ráno začali s kamerovým průzkumem potrubí v Dejvicích a vodovodní řad současně proplachují vodou. "Výsledky odběrů jsou řádově lepší, než byly v pátek. Stále však ještě není voda pro koncové uživatele pitná," řekla Jágrová. PVK zatím stála opatření a ztráty zisku kvůli havárii na desítky miliónů korun.

PVK začala hledat slepé rameno vodovodu.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Hledání slepého ramene, kterým se bakterie do vody nejspíše dostaly, zabere vodohospodářům dva dny. Výsledky hledání nebudou mít vliv na to, kdy budou moci obyvatelé Dejvic a Bubenče znovu pít vodu z kohoutku. To záleží na hygienicích a výsledcích rozborů vody. Očekává se, že hygiena povolí vodu pít ve středu. Ve vodě byly v neděli zjištěny koliformní bakterie, které způsobují střevní potíže. Na 32 tisíc lidí je tak bez pitné vody z vodovodního řadu.

Kvůli kontaminované vodě se v pondělí sešel i krizový štáb Prahy 6, který rozhodl, že například školy či léčebny bude zásobovat ve spolupráci s hlavním městem balenou vodou. Svolání krizového štábu na pondělí kritizuje opozice. Podle předsedy pražské ODS Filipa Humplíka měl být štáb svolán již v neděli, kdy se radnice o znečištění vody dozvěděla.

Oblast se špatnou kvalitou vody je ohraničena ulicemi
Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, náměstí Pod Kaštany, Wolkerova, Gotthardská, Goetheho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve Struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova a Dejvická
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků