Hlavní obsah

Lidé demonstrovali v Praze proti zásahu na CzechTeku

Stovky až tisíce převážně mladých lidí, které rozhořčil sobotní policejní zásah proti účastníkům technoparty v Mlýnci na Tachovsku, se v neděli odpoledne sešly na pražské Letné před sídlem ministerstva vnitra. Po 15. hodině se protestující vydali k úřadu vlády. Cestou skandovali hesla, hráli na bubny a tančili. Pak se rozešli.

Lidé demonstrovali v Praze proti zásahu na CzechTeku

Odhady o počtu účastníků se různí, podle pořadatelů se na akci sešlo 4000 až 5000 lidí.

Předtím demonstranti psali na budovu ministerstva odsuzující nápisy a házeli vajíčka. Akci těžkooděnců proti příznivcům technohudby považují za naprosto nepřiměřenou, z odpovědnosti viní premiéra Jiřího Paroubka a ministra vnitra Františka Bublana.

Protest začal kolem 14:00, zhruba po hodině se účastníci začali přesouvat z Letenských sadů před vchod ministerstva v ulici Nad Štolou. Skandovali hesla "Policejní stát", "Demisi" nebo "Gestapo". Předtím se u megafonu vystřídala řada řečníků, kteří vesměs odsoudili podle nich brutální a naprosto zbytečný postup policie na technoparty a vyjadřovali obavy, kam až vláda ve vztahu proti lidem jiných názorů může zajít.

"Nevolte ČSSD, tluče naše děti"

Spontánní potlesk vzbudil muž, který přišel s transparentem "Nevolte ČSSD, tluče naše děti". Další lidé si přinesli cedulky s nápisy: "Tak ne", jiní srovnávají zásah na CzechTeku s potlačením studentské demonstrace v listopadu 1989.

Policie, která protest sleduje, zatím proti demonstrantům nezasahovala. Z ulice Nad Štolou odklání dopravu.

Vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek, který byl na místě se svou rodinou, považuje policejní akci za naprosto neadekvátní. "Policie podle mě zavinila celou situaci, když zablokovala přístupovou cestu. Kdyby byla volná příjezdová komunikace, mohlo se to obejít bez jakýchkoli komplikací i zranění," soudí zmocněnec a poslanec US-DEU.

Myslí si, že pokud si budou účastníci CzechTeku stěžovat u Evropského soudu pro lidská práva, mohli by uspět. Předpokládá, že zásahem se bude zabývat Rada vlády pro lidská práva, které předsedá.

Protest i v Brně

Před ministerstvem vnitra se sešli odpůrci policejní akce už v sobotu večer, dnes jich ale přišlo mnohonásobně více.

Podobný protest se dnes souběžně konal i před sídlem Ústavního soudu v Brně. Akce, jež trvala zhruba hodinu, se zúčastnila stovka lidí, na něž dohlíželo na 40 policistů. Žádný z demonstrantů nebyl zatčen a akce se obešla bez incidentů.

Protestující prošli z Joštovy ulice přes centrální náměstí Svobody, Masarykovu ulici až k hlavnímu železničnímu nádraží, kde se rozešli. V průvodu nesli nápis "CzechTek proč?" a při akci pokřikovali "gestapo".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků