Hlavní obsah
Lenka Tarabová zastávala pozici seniorské ombudsmanky od dubna 2019. Foto: Město Liberec, Novinky

Liberec odvolal ombudsmanku pro seniory. Byla na demonstraci s připnutou Davidovou hvězdou

Účast na demonstraci a použití Davidovy hvězdy, žluté šesticípé hvězdy, kterou museli během nacistického režimu nosit příslušníci židovského národa, stála místo ombudsmanku pro seniory v Liberci Lenku Tarabovou.

Lenka Tarabová zastávala pozici seniorské ombudsmanky od dubna 2019. Foto: Město Liberec, Novinky
Liberec odvolal ombudsmanku pro seniory. Byla na demonstraci s připnutou Davidovou hvězdou

Tarabová se demonstrace účastnila z pozice zakladatelky iniciativy Občanská neposlušnost. Během demonstrace měla na hrudi připnutou Davidovu hvězdu s nápisem Neočkovaný. Na zneužití symbolu si už o víkendu stěžovala Federace židovských obcí v ČR.

O odvolání Tarabové rozhodl ještě během víkendu s okamžitou platností náměstek libereckého primátora Ivan Langr (SLK), zodpovědný za resort školství a sociálních věcí.

„Připnutí žluté židovské hvězdy s nápisem Neočkovaný je pro mě jako původem historika absolutně neakceptovatelné jednání. Velmi silně souzním s odkazem holokaustu i jeho mnohamiliónových obětí, takže jeho zneužití v aktuální koronavirové krizi je tedy pro mě mimo veškeré chápání. V takové situaci nemohu nadále paní Tarabovou podporovat ve funkci seniorské ombudsmanky,“ vysvětlil Langr.

Ombudsman má mít vysokou morálku

„To už není o svobodě myšlení a vyjadřování. Ombudsman je jedinečná pozice, která musí být spojena i s vysokou morální účastí ve veřejném dění,“ dodal náměstek.

Pozici seniorského ombudsmana zavedl před necelými dvěma lety liberecký magistrát. Tarabová byl zatím prvním a jediným člověkem, který ji zastával.

Tarabová na snímku vlevo dole

O víkendu na sociální síti zveřejnila video, v němž se snažila použití židovské hvězdy na demonstraci vysvětlit. Tvrdí v něm, že ji inspirovala kniha Mengeleho děvče. „Je v ní krásně popsáno, jak se s lidmi v té době zacházelo. Většina těch rodin v té době žila v centru velkých měst, měli krásný život, krásné byty a najednou na ně někdo ukázal prstem, označil je hvězdou jako nežádoucí pro společnost. A najednou pro ně existovala jiná společenská pravidla, nařízení vyhlášky. Nesmíte toto, nesmíte tam, nesmíte si koupit tamto, musíte se odstěhovat,“ vysvětluje Tarabová.

„Tehdy se to nestalo během jednoho roku. Teď jsme ale teprve v desátém měsíci doby covidové a zkuste si promyslet podobenství v nařízení, zákazech, šikaně.“

Podle Federace židovských obcí a Nadačního fondu obětí holocaustu jde ale o exemplární zneužití a relativizaci symbolu holocaustu spojenou s utrpením miliónů lidí. „Je evidentní, že je třeba naši společnost neustále vzdělávat a doporučit všem, co se k tak nízkým projevům uchylují, navštívit místa spojená s nacistickou genocidou u nás i v zahraničí,“ vzkázala Federace židovských obcí.

Odvolání Tarabové podpořila v Liberci i organizace Komunitní středisko kontakt Liberec, kterou zřizuje město právě kvůli péči o seniory a která Tarabovou coby ombudsmanku oficiálně zaměstnávala.

„Kontakt, jako veřejná instituce, poskytuje služby, k nimž patří i služba seniorského ombudsmana. V jejím rámci je seniorům poskytována převážně pomoc v oblasti řešení bytové problematiky a úředních záležitostí, nikoli věci související s covidovou problematikou. Byť paní Tarabová nikdy nespojovala své osobní aktivity a postoje s touto pozicí, přerostla jejich intenzita únosnou míru takovým způsobem, že zatáhla naši organizaci do prostředí, jehož součástí být v žádném případě nechce. Vyjádření svobodného názoru je v pořádku, zvolená forma je z mého pohledu nešťastná a nepřijatelná,“ uvedl ředitel Kontaktu Michael Dufek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků