Hlavní obsah
Poplatky za recept neplní podle lékárníků regulační funkci Foto: Dana Kysučanová, Novinky

Lékárny: nevybíráním poplatků ztrácíme 70 % příjmů, krachujeme

Česká lékárnická komora ve středu oznámila, že nevybírání regulačních poplatků v krajských lékárnách snížilo příjmy ostatních lékáren o 30 až 70 procent. Komora varuje, že mnohým lékárníkům kvůli odlivu zákazníků do lékáren zřizovaných krajem hrozí krach.

Poplatky za recept neplní podle lékárníků regulační funkci Foto: Dana Kysučanová, Novinky
Lékárny: nevybíráním poplatků ztrácíme 70 % příjmů, krachujeme

"Pokud nejsou příslušné instituce schopny zamezit protizákonnému nevybírání regulačních poplatků v krajských lékárnách, pak je jediným možným řešením úplné zrušení regulačních poplatků za položku na receptu v lékárnách,“ píše se v prohlášení Lékárnické komory.

Nevybírání regulačních poplatků od pacientů v lékárnách ve vlastnictví krajů snížilo příjmy ostatních lékáren o 30 až 70 procent, tvrdí lékárnická komora. Kvůli tomuto finančnímu propadu musejí některé lékárny omezovat pracovní dobu a propouštět zaměstnance. 

Podle prezidenta komory Stanislava Havlíčka lékárníci nechtějí být zneužíváni k politickému boji a proto se rozhodli pro tento krok. Lékárníci se již obrátili na Evropskou komisi, neboť trvají na tom, že musejí být zrovnoprávněny podmínky pro všechny pacienty a pro všechny poskytovatele.

Ministerstvo vyzvalo pojišťovny ke kontrolám

Tento názor zastává i ministerstvo zdravotnictví v čele s Danielou Filipiovou. Resort se proto obrátil na zdravotní pojišťovny, které by měly provést v krajských zařízeních kontroly a případně  zahájit správní řízení s těmi, kdo peníze nevybírají.

Krajům také hrozí, že přijdou o dotace ze státního rozpočtu. Vláda to vysvětluje tím, že když mají kraje dost peněz na tyto účely, dotace nepotřebují. Ministerstvo vnitra již z pověření vlády začalo prověřovat, zda jednotlivé kraje postupují v souladu se zákonem, když hradí poplatky za pacienty. Místopředseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka to označil za zastrašování, zásahy do rozpočtové autonomie krajů odmítl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků