Hlavní obsah

Lékárníci chtějí regulovat počet lékáren

Česká lékárnická komora by chtěla, aby byl regulován počet lékáren. Omezení by se mělo týkat vzniku nových lékáren. Uvedl to v Nedělní Partii televize Prima prezident komory Lubomír Chudoba. Regulaci by měly zajišťovat zdravotní pojišťovny.

Lékárníci chtějí regulovat počet lékáren

"Zdravotní pojišťovna uzavře smlouvu s novou lékárnou, pokud v tom místě bude potřeba," uvedl svoji představu Chudoba. O tom, zda je nová lékárna potřebná, nebo zbytečná, by rozhodovaly regiony, pojišťovny a v komisi by byli také zástupci profesní komory, dodal.

Na českém trhu působí přes 2300 lékáren. V roce 1990 jich bylo přes 900 a o pět let později 1300. Komora podle Chudoby žádá to, aby byl přijat nějaký regulační systém, už několik let.

Komora podle Chudoby upozorňuje ministerstvo také již několik let na to, že síť lékáren je nevyvážená. Třeba v Praze je podle něho lékáren mnoho. "Co potřebujeme podpořit, aby zůstaly zachovány lékárny ve venkovských regionech," uvedl prezident komory.

Lékárníci jsou ve sporu s ministrem zdravotnictví Davidem Rathem kvůli výši obchodní přirážky na léky. Od ledna klesla o tři na 29 procent. O marži se dělí lékárny s distributory.

Lékárníci tvrdí, že snížení marže povede ke krachu možná až čtvrtiny lékáren, a to zejména menších v malých obcích. Rath s jejich argumentem nesouhlasí a říká, že i kdyby 20 lékáren zaniklo, 70 nových vznikne.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků