Hlavní obsah
 

Lékaři v IKEM transplantovali muži současně pět orgánů, poprvé i tenké střevo

Lékaři pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) se v pátek pochlubili unikátní operací, při níž minulý týden transplantovali šedesátiletému muži současně žaludek, slinivku, slezinu, játra a tenké střevo. Transplantace tenkého střeva byla v ČR přitom provedena vůbec poprvé.

 
Lékaři v IKEM transplantovali muži současně pět orgánů, poprvé i tenké střevo

Operace, kterou prováděly dva týmy lékařů, trvala deset hodin a pacientův stav je stabilní. Bez provedení zákroku by byl muž v ohrožení života. Lékaři nicméně upozornili, že přes uspokojivý pooperační stav nemá zdaleka vyhráno.

Lékaři pacientovi diagnostikovali před pěti lety cirhózu jater, kterou vyvolalo autoimunitní onemocnění. Před dvěma lety se začal jeho stav prudce zhoršovat, i obyčejná procházka pro něj byla náročná. Několikrát týdně mu lékaři v nemocnici museli odebírat z břišní dutiny tekutinu, která se mu tam tvořila. V posledním roce se jeho stav zhoršil natolik, že byl zařazen mezi čekatele na transplantaci jater.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Bez operace by muž přežil jen pár měsíců

Z následujících vyšetření vyplynulo, že samotná nová játra jeho stav nevyřeší. Lékaři se proto rozhodli o zařazení k takzvané multiviscerální transplantaci. Pacientovi zbývalo jen pár měsíců života.

Na snímku jsou přednosta kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk (vlevo) a jeho zástupce Libor Janoušek u pacienta po zákroku.

Foto: IKEM, ČTK

Po týdnech čekání se objevila možnost získat orgány od dárce, který splňoval přísná kritéria. „Prvním zásadním krokem byl odběr všech orgánů od zemřelého dárce. Takový odběr nebyl dosud v ČR proveden. Všechny orgány bylo potřeba odebrat v excelentní kvalitě, promýt konzervačním roztokem a připravit k vlastní transplantaci,“ popsal zástupce přednosty kliniky transplantační chirurgie Libor Janoušek.

Rozhodovala rychlost

V první části transplantace museli lékaři odstranit pacientovi z dutiny břišní orgány, nechali mu jen ledviny a část tlustého střeva. V druhé části mu transplantovali žaludek, slinivku s dvanáctníkem, slezinu, játra a tenké střevo.

Transplantace střeva byla první v Česku. Dva chirurgické týmy pracovaly deset hodin.

Foto: IKEM, ČTK

„Výkon musel být proveden co nejrychleji, abychom zabránili poškození odebraných orgánů, současně jsme museli postupovat velmi opatrně, abychom pacienta neohrozili vykrvácením během operace. Dutinu břišní jsme následně nechali provizorně uzavřenou a pacienta v umělém spánku,“ popsal přednosta kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk. Dva dny po operaci zkontrolovali lékaři stav nových orgánů.

Transplantace tenkého střeva je obtížná mimo jiné i proto, že jde o největší imunitní orgán lidského těla, a u příjemce hrozí silná reakce organismu na darovanou tkáň. [celá zpráva]

Čeští lékaři se na takový zákrok připravovali několik let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků