Hlavní obsah
Stromy podél cest na Vysočině pokrývá silná vrstva ledu. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Ledovka bude i v úterý, varovali meteorologové

Meteorologové prodloužili výstrahu před ledovkou až do úterních 18 hodin. Varování platí pro většinu oblastí Moravy a Slezska i jižní a západní Čechy. Vysočinu a zejména jižní část Moravy potrápila ledovka již v pondělí ráno. Řidiči museli být opatrní především na silnicích nižších tříd. Nejhorší situace byla na Třebíčsku, kde se pod tíhou ledu lámou stromy.

Stromy podél cest na Vysočině pokrývá silná vrstva ledu. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Ledovka bude i v úterý, varovali meteorologové

„Očekává se bezprostřední tvorba ledovky při mrznoucím dešti,“ varoval v pondělí Český hydrometeorologický stav (ČHMÚ).

„Mrznoucí srážky budou slábnout ve druhé polovině noci na úterý a s ohledem na přetrvávající teploty pod bodem mrazu bude tvorba ledovky pokračovat (s menší intenzitou) i během úterního dne,“ očekávají meteorologové, podle nichž se budou srážky většinou pohybovat do 15 milimetrů.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Především na Českomoravské vrchovině se kvůli silné námraze mohou lámat větve nebo celé stromy. Námraza také může způsobit poškození elektrického vedení a tím i výpadky v dodávkách elektrické energie.

Uzavřené silnice

Kvůli nebezpečí pádu stromů byly v pondělí ráno uzavřeny i místní silnice mezi Opatovem a Heralticemi, Bítovankami a Římovem, Lipníkem a Zárubicemi a mezi Budkovem a Lomy. Námraza na stromech se objevuje rovněž na Znojemsku.

Strom ráno spadl i na dálnici D1 na 169. kilometru ve směru na Brno. Komunikace je již průjezdná.

Množí se nehody

Ledovka trápila kromě Třebíčska i Jihlavsko a některá místa v okrese Žďár nad Sázavou. V oblasti mrholí, voda na podchlazeném povrchu mrzne. Místy se vyskytují i mlhy. Ledovka je hlášena i z okolí Brna, kde se ráno stalo množství nehod.

Ve Zlínském kraji by si řidiči měli dát pozor zejména na Uherskohradišťsku, kde je mlhavo a místy mrholí. Kvůli mrholení mohou vozovky lokálně namrzat také na Kroměřížsku. Kluzké silnice jsou i na Prostějovsku, a to především v oblasti Konicka a v jižní části regionu.

Podobná situace je podle hlášení silničářů i na Jindřichohradecku v okolí Dačic, Studené a Nové Bystřice.

Déšť se během dne postupně rozšíří i na další části území ČR.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků