Hlavní obsah

Langer: Razantnější opatření navrhoval Bublan

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) v rozhovoru pro Právo řekl, že jeho předchůdce František Bublan (ČSSD) navrhoval zavést kvůli nynější hrozbě teroristického útoku v Praze přísnější bezpečnostní opatření a přednést veřejnosti razantnější prohlášení. Bublan se zúčastnil pátečního mimořádného jednání vlády coby předseda sněmovního výboru pro bezpečnost.

Langer: Razantnější opatření navrhoval Bublan

Informace o teroristické hrozbě jste se podle vašich slov dozvěděli až těsně před pátečním nočním jednání vlády. Vy, jako ministr vnitra, jste to dříve nevěděl?

Jako ministr vnitra jsem měl informaci před tím ze schůzky s jedním ze šéfů zpravodajské služby.

Dostali jste zprávu písemně?

Informace byla podána ústně. Vláda rozhodovala pouze o tom, zda má být informována veřejnost, že se spustí bezpečnostní opatření, a jaký charakter toho informování má být. A řešili jsme dilema, zda se mají objevit jednoduše řečeno příslušníci se samopaly bez slůvka vysvětlení, nebo má být veřejnost informována, proč jsou policisté tam, kde jsou.

Navrhoval někdo přísnější opatření?

Byl někdo, kdo na vládě navrhoval přísnější opatření a razantnější prohlášení a jmenuje se František Bublan. Jsem rád, že u toho byl a tím spíš nerozumím tomu, jak se nyní chová. Tím podle mne poněkud popírá svoji dlouholetou kariéru zpravodajského důstojníka, který by měl vědět, jak se v takové situaci má chovat. 

Jestliže premiér sdělil, že základní informaci dostal před třemi týdny, tak to ministrům neřekl? A vláda o tom dříve nejednala?

Řeknu to jinak. Jsou chvíle, kdy se má táhnout za jeden provoz. A pan Paroubek a pan Bublan dělají všechno opačně. A já jsem vždycky říkal, že jsou některé věcí tabu. Jedním z nich je otázka národní bezpečnosti a bezpečnosti lidí. Jestli oni mají pocit, že uprostřed boje se má přemýšlet nad jinými věcmi, tak to je mi velmi líto. Zejména u pana Bublana, protože toho jsem považoval za profesionála. 

Když jste měli onu informaci už delší dobu, tak proč jste odvolali šéfa rozvědky Karla Randáka? Neznejistila vláda zpravodajce?

Toto jsou fámy a spekulace, které jsou cíleně šířeny od pánů Paroubka a Bublana a já se ptám, co je pro ně důležitější. Jestli tyto malicherné politické hrátky, nebo aby se zvládla situace a potom se přesně analyzoval krok za krokem. Toto jsou otázky, které mají být kladeny v okamžiku, kdy bezpečnostní opatření skončilo. Pokud by činnost rozvědky měla být ohrožena odchodem jejího šéfa, potom by to znamenalo, že to byla špatně řízená služba. Já jsem přesvědčen, že ta firma funguje dobře. Žádná operace nebyla zastavena ani přerušena. Žádné personální změny nebyly realizovány. Pokud jsou profesionálové, nic je nemohlo znejistit.

Bezpečnostní poradce premiéra a bývalý šéf vojenské služby Andrej Šándor nesouhlasí se sloučením BIS a rozvědky. Proč jste nevzali v potaz jeho názor?

To není rozhodnutí sto k nule v ten či onen prospěch či neprospěch. Vždy musíte vyhodnocovat klady a zápory. Vláda vyhodnotila, že klady převyšují.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků