Hlavní obsah
Lavinový svah na úbočí Kotelních jam Foto: Vladislav Prouza, Právo

Krkonoše hlásí třetí stupeň lavinového nebezpečí

Horská služba vyhlásila v sobotu v Krkonoších třetí stupeň lavinového nebezpečí z pěti možných. Na pozoru by se lidé měli mít především při túrách. Ty již vyžadují zkušené posouzení přesahující běžné zkušenosti, varovala služba na svých internetových stránkách.

Lavinový svah na úbočí Kotelních jam Foto: Vladislav Prouza, Právo
Krkonoše hlásí třetí stupeň lavinového nebezpečí

„Na hřebenech Krkonoš je 50 - 80cm sněhu. Nový sníh padal za působení silného severozápadního větru. Na závětrných svazích je ho uloženo velké množství. Po oblevě se na povrchu sněhu vytvořila ledová krusta, na kterou napadl a nafoukal nový sníh,“ uvedl lavinový preventista Pavel Cingr.

Schéma lavinového nebezpečí

Foto: hscr.cz

Podle něj je tendence lavinového nebezpečí vzrůstající. „Při plánování túry se informujte na horské službě. Uvolnění samovolných lavin středních a výjimečně i velkých rozměrů je možné,“ varoval Cingr.

Jedna z největších lavin třetího tisíciletí spadla v Krkonoších 12. dubna roku 2002, kdy úbočím Studniční hory letělo 280 tisíc tun sněhu. Katastrofa však zdaleka nedosahovala rozměrů mamutích lavin, které 8. března 1956 totálně zdevastovaly část údolí Bílého Labe, Obřího a Labského dolu. Sníh pod hromadou na třísky rozlámaných stromů vydržel dva roky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků