Hlavní obsah
Radní pro zdravotnictví Královéhradeckého kraje Zdeněk Fink (HDK) Foto: Stanislav Kolařík, ČTK

Královéhradecké ANO chce odvolání radního kvůli očkování jeho manželky

Hnutí ANO v Královéhradeckém kraji, kde je v opozici, žádá odvolání radního pro zdravotnictví Zdeňka Finka (HDK) kvůli tomu, že krajská nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem v pátek přednostně očkovala proti covidu-19 jeho manželku. Radní a bývalý primátor Hradce Králové Fink se podle hnutí rozhodl vytvářet svá vlastní pravidla pro očkování, a tím ztratil důvěru. Fink odstoupit nehodlá.

Radní pro zdravotnictví Královéhradeckého kraje Zdeněk Fink (HDK) Foto: Stanislav Kolařík, ČTK
Královéhradecké ANO chce odvolání radního kvůli očkování jeho manželky

"Z postu radního pro zdravotnictví mám nyní skutečně mnoho práce nejen s ohledem na pandemii covidu-19, testováním, zajištěním očkování v našem kraji a řešením ne vždy zcela dobré personální situace v oblastních nemocnicích. Na křesle radního pro zdravotnictví nesedím z toho důvodu, abych čerpal nějaké společenské výhody či protekci, ale z důvodu, že chci pracovat pro zdravotnictví našeho kraje," uvedl Fink v prohlášení.

V pondělí Fink očkování manželky zdůvodnil tím, že hodlá pracovat jako dobrovolnice v budoucích očkovacích centrech. Podle Finka se budou nyní přednostně očkovat i dobrovolníci pro očkovací centra, která by mohla být otevřena od konce března nebo od dubna. Pro deník Právo Fink uvedl, že motivací k vakcinaci manželky byla i vážná nemoc v nejbližší rodině.

Mluvčí krajského nemocničního holdingu deníku Mladá fronta Dnes řekla, že očkování Finkových bylo propagací a manželé tímto gestem dali najevo, že vakcína pro ně představuje bezpečný způsob, jak zastavit epidemii covidu-19. V pátek se v nemocnicích kraje očkovalo poprvé.

K záležitosti se ve středu před novináři v Brně vyjádřil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). "Buď je to tedy pravda a ta paní bude pracovat jako zdravotnický pracovník a v tom případě na to nárok má, nebo této možnosti zneužila a v tom případě nepostupovala správně," uvedl.

ANO považuje očkování Finkovy manželky za skandální. "Právě radní pro zdravotnictví má mít zodpovědnost za spravedlivý přístup k očkování. Odsuzujeme jakékoli přednostní očkování pro toho, koho určí pan radní," uvedlo hnutí.

Hejtman Martin Červíček (ODS) ve středu sdělil, že radnímu Finkovi dál důvěřuje. "Jsem si vědom, že lidé pracující ve veřejné službě mají být ostatním příkladem a v té souvislosti chápu, že včerejší informace o vakcinaci radního Finka a jeho manželky mohla působit negativně, ale neuvažuji o výzvě k jeho rezignaci. Stále věřím tomu, že k vakcinaci své ani manželky nepřistoupil s nějakým špatným úmyslem," uvedl Červíček v prohlášení.

Podle něj je Fink zkušeným zdravotníkem, který se práce ve své gesci ujal svědomitě a nyní je třeba se soustředit na skutečnou práci, a ne na politikaření. "Jsem také přesvědčen, že naše práce, zejména v této době není o tom, abychom za toto odvolávali zkušené lidi namísto práce, která je před námi v souvislosti s každodenním hledáním potřebných lůžek, zdravotníků, zabezpečení akutní péče, průběžného testování a řešení nabíhajícího očkování," uvedl Červíček.

Hejtman se Finka zastal už v pondělí. "Jeho paní je připravena být dobrovolnicí v očkovacích centrech a oba dva žijí ve společné domácnosti. Proto v tomto případě neshledávám jejich proočkování jako 'papalášskou výhodu', ale jistou prozíravost ve snaze být nadále užiteční všem ostatním," uvedl Červíček. V MF Dnes hejtman uvedl, že Fink je lékař a je zapojen do krizového řízení a bude se podílet i na očkovací strategii, takže nárok na očkování má.

Hnutí ANO se nelíbí, že Fink zveřejnil kontakt na úřednici kraje, u níž se mohou potenciální dobrovolníci přihlásit k přednostnímu očkování. "Nikomu neprospěje, když vedle oficiálního registru budou vznikat další pochybné seznamy osob s přednostním očkováním pod taktovkou pana Finka. Tyto seznamy byly běžné před rokem 1989, ale dnes tady nemají co dělat," uvedlo ANO.

Hradecký kraj od podzimních voleb vede koalice čtyř subjektů. Tvoří ji ve volbách vítězná koalice ODS, STAN a Východočeši a dále Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V 45tičlenném zastupitelstvu má většinu 27 hlasů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků