Hlavní obsah

Korupce ve zdravotnictví spolkne 20 miliard ročně

Přibližně 20 miliard korun ročně ukrojí z dvousetmiliardového zdravotnického rozpočtu korupce. Právu to řekl v úterý Vladimír Kothera, prezident Svazu zdravotních pojišťoven. Nejde přitom podle něj jen o úplatky, ale i o špatné investice, předražení některých služeb nebo dražší nakupování léků.

Korupce ve zdravotnictví spolkne 20 miliard ročně

"Je to můj soukromý odhad. O tuto částku vlastně dostanou pacienti méně péče nebo péči horší. Když to obrátím: o tuto částku by péče mohlo být víc," řekl Kothera. "Netransparentnost zdravotnického systému se odráží často v nedostupné a nekvalitní zdravotní péče a poškozování zdraví pacientů," dodal.

TI: korupce nemizí, jen se přesouvá

Kothera je členem týmu Transparency International (TI), který mapuje situaci v českém zdravotnictví. Ředitelka české pobočky TI Adriana Krnáčová chce, aby do konce roku tým expertů vyčíslil ztráty ve zdravotnictví a do půl roku pak předložil vládě návrhy, jak omezit korupci ve zdravotnictví. Ta je podle ní stále velmi vysoká a přesouvá se i do jiných oblastí, kde ve svém důsledku škodí veřejnosti nejvíc. Je to zejména neprůhledné využívání veřejných zdrojů a obsazování významných funkcí bez výběrového řízení.

"Mám pocit, že občan v systému zdravotnictví vadí a nejlépe by bylo, kdyby ho neomezoval. Zdravotnictví se bez něj obejde," poznamenala Krnáčová. Dodala, že "pokud by zdravotnictví bylo transparentní včetně toku peněz, tak se prokorupční prostředí rozpadne a mnozí lidé by přišli o své příjmy". Proto podle ní ani není velký zájem systém změnit.

Káva, alkohol, květiny

Odborníci se vyjádřili i k tomu, zda třeba káva nebo láhev alkoholu či květina je úplatek. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt to za korupci nepovažuje. Ta je podle něj až v okamžiku, kdy pacient dává tisíce korun za přednostní operaci.

Adriana Krnáčová si také myslí, že káva či květina není úplatek, ale "vděčnost pacienta, protože jde o mezilidské vztahy". Podle předsedy sdružení Občan Pavla Vepřeka sice bonboniéra není korupcí, ale je "vážným příznakem špatně fungujícího systému".

Předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger tvrdí, že korupce začíná tam, kde pacient chce ovlivnit lékařovo chování ve svůj prospěch a lékař se cítí pacientovi zavázán. "Znám i případy, kdy lékař se urazil, že v obálce bylo málo peněz. Pacient ho asi špatně odhadl," řekl Schlanger.

Desetina zkusila uplácet

Podle nedávného výzkumu společnosti STEM/MARK asi 11 procent občanů buď úplatek dobrovolně poskytlo, a nebo byl od nich ve zdravotnických zařízeních požadován.

Většinou si lidé myslí, že úplatky dávají lidé starší (62 procent dotázaných), bohatší (66 procent) a vzdělanější (49 procent). Podle dotázaných se nejčastěji s uplácením setká chirurg (48 procent), dále ortoped (31 procent) a stomatolog (20 procent).

Průzkum také odhalil, že květina nebo balíček kávy podle 87 procent dotázaných nejsou obecně považovány za úplatek.

"Kdyby zdravotnictví fungovalo tak, jak má a bylo průhledné od začátku až do konce, korupce by nebyla žádná. Ale to je asi nereálné. Přesto se musíme pokusit omezit ji na minimum," uzavřel Kothera.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků