Hlavní obsah
Zdeněk Ondráček ve Sněmovně Foto: Jan Handrejch, Právo

Komunistický poslanec Ondráček čelí nařčení, že v disertaci opisoval

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) ve své disertační práci opisoval z bakalářských a diplomových prací jiných studentů, aniž by je citoval a uváděl jako zdroj. Se zjištěními přišla MF Dnes. Ondráček na sociální síti bez dalších podrobností reagoval, že mu plagiátorstvím vyhrožují už tři roky. Univerzita práci prověří.

Zdeněk Ondráček ve Sněmovně Foto: Jan Handrejch, Právo
Komunistický poslanec Ondráček čelí nařčení, že v disertaci opisoval

Opisování se týká práce nazvané Násilí jako sociálně patologický jev v rodině, díky níž poslanec získal v roce 2011 na Univerzitě Palackého v Olomouci doktorát.

Ondráček podle MF Dnes v práci citace označuje uvozovkami a zvýrazňuje, vypomáhá si však pasážemi i doslovně opsanými z jiných prací, které citované nejsou. Redakce prý našla v práci osm shodných pasáží – některé na jeden odstavec, jiné na celou stranu.

Univerzita uvedla, že při prověřování práce nic podezřelého nenašla, ale že ji prověří ještě jednou. Výsledek by měl být znám do měsíce.

Ondráček dává zveřejnění informací o své disertaci do souvislosti s trestním oznámením, které podal na starostu městské části Praha-Řeporyje Pavla Novotného. Ten na možné pochybnosti před pár dny upozornil.

Jen si tu něco odložím z došlé pošty😈😈😈 "Čtu si disertační práci "mlátičky" poslance JUDr. PhDr. Zdeňka Ondráčka,...

Zveřejnil(a) Pavel Novotný Oficiální dne Neděle 6. října 2019

„Myslel jsem, že budu obviněn z pedofilie, znásilnění či cizoložství a vyřádí se na mně zásahovka, ale zatím to je jen opozicí oblíbené plagiátorství. Tím mi vyhrožují už přes tři roky,” uvedl na Facebooku.

Přátelé, možná jste zaznamenali, že bylo zahájeno trestní stíhání Pavla Novotného, který mi vyhrožoval zabitím a nabádal...

Zveřejnil(a) Zdeněk Ondráček dne Úterý 8. října 2019

Ondráček není prvním politikem, který čelí nařčení z plagiátorství. V minulosti kvůli podobným kauzám odstoupili z vlády bývalá ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD). V obou případech potvrdily komise na vysokých školách, že jejich práce vykazují prvky plagiátu.

Také ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) vysvětloval nesrovnalosti v diplomové práci, kdy špatně citoval. Podle univerzity však v jeho případě nešlo o plagiátorství.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků