Hlavní obsah
Předseda KSČM Vojtěch Filip (vpravo) a poslanec Miroslav Grebeníček. Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Komunisté prosadili vznik komise k poměrům v justici

Ve Sněmovně vznikne dočasná komise, která má zkoumat nezávislost výkonu české justice. Návrh KSČM podpořilo na čtvrtečním jednání 118 zákonodárců. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) uvedl, že považuje komisi za nadbytečnou.

Předseda KSČM Vojtěch Filip (vpravo) a poslanec Miroslav Grebeníček. Foto: Roman Vondrouš, ČTK
Komunisté prosadili vznik komise k poměrům v justici

Vznik komise podpořili poslanci opoziční ČSSD, komunisté, kteří návrh předložili, ale i někteří koaliční zákonodárci. Ministr Jiří Pospíšil považuje komisi za nadbytečnou, nicméně je připraven na její práci spolupracovat.

V desetičlenné komisi by měli zasednout poslanci a odborníci nominovaní politickými stranami. Šéf komunistů Vojtěch Filip vznik komise vysvětloval tím, že lidé mají o nezávislosti justice kvůli různým kauzám pochybnosti.

Filip zdůraznil, že má jít o komisi postavenou na odborném základě, nejde o vyšetřovací komisi. Zasedat by měla do příštích parlamentních voleb. V pátek chce Filip navrhnout Sněmovně volby členů komise. Podle schváleného návrhu by měla tři členy nominovat ODS, stejně jako ČSSD. Dva členy jmenují komunisté a po jednom lidovci a zelení.

Podle Filipa nejde o útok na ministra spravedlnosti či jeho úřad, ale spíše o to vyvrátit podezření, že vláda byla aktivní při ovlivňování některých kauz.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků