Hlavní obsah
Předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík na programové konferenci hnutí pro nadcházející senátní a komunální volby. Foto: Vít Šimánek, ČTK

Komunální volby jdeme vyhrát, zní sebevědomě z hnutí STAN

Hnutí STAN si v nadcházejících komunálních a senátních volbách neklade malé cíle - chce je vyhrát. Na páteční programové konferenci to řekl místopředseda Starostů Vít Rakušan. Hnutí zároveň představilo své priority i kompletní kandidátky.

Předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík na programové konferenci hnutí pro nadcházející senátní a komunální volby. Foto: Vít Šimánek, ČTK
Komunální volby jdeme vyhrát, zní sebevědomě z hnutí STAN

„Komunální volby umíme, z komunální sféry jsme vyrostli, nejsme hnutí, které bylo založeno v kanceláři jedné velké firmy,” řekl na úvod programové konference předseda strany Petr Gazdík v narážce na hnutí ANO.

Kandidáti by podle Starostů měli za voliči chodit a přesvědčit je o tom, že se o ně budou umět postarat i tam, kde nyní rodina či stát selhávají. „My se nejdeme komunálních voleb zúčastnit, my je jdeme vyhrát,” prohlásil místopředseda strany, poslanec a kolínský starosta Vít Rakušan.

Místopředseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan na programové konferenci hnutí pro nadcházející senátní a komunální volby.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

V podzimních volbách do Sněmovny získala strana 5,18 procenta hlasů a skončila na devátém místě.

Důraz na školství, vodu, infrastrukturu a dlužníky

Předseda poslanců STAN Jan Farský na konferenci představil základní priority, které chtějí Starostové prosazovat. Jde o vzdělání, zvýšení dostupnosti regionálního školství, budování infrastruktury, debyrokratizaci, tzv. dostupnou spravedlnost a zaměřit se chtějí také na pomoc lidem v dluhových pastích.

STAN chce také s cílem zajistit dostatek pitné vody usilovat o návrat vodáren a čistíren odpadních vod do správy obcí, o zlepšení stavu dopravy či o zavedení vysokorychlostního internetu po celé České republice. Česko na to od EU dostalo 14 miliard korun a podle europoslance STAN Stanislava Polčáka hrozí, že o velkou část těchto peněz kvůli liknavému postupu státní správy přijde.

Předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík na programové konferenci pro nadcházející senátní a komunální volby

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Definitivní znění programu pro komunální volby má celostátní výbor hnutí schválit 30. července, tedy den před odevzdáním kandidátek. Hnutí jich chce postavit 1200, před čtyřmi lety jich mělo 700. Obecních zastupitelstev je v Česku zhruba 6400.

Uspět chce i Babišův exministr Prachař

Během programové konference s krátkými příspěvky vystoupili i kandidáti do Senátu, v němž tvoří nyní Starostové s dvanácti senátory třetí největší klub.

Jsou jimi doktor práv a místostarosta Říčan Zdeněk Hraba, mediální poradce a bývalý novinář Bob Fliedr, starostka obce Koněšín Hana Žáková, současný senátor Jiří Šesták, bývalý karlovarský zastupitel Miroslav Balatka, rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek i bývalý předseda Akademie věd ČR a vyzyvatel Miloše Zemana v prezidentských volbách Jiří Drahoš. [celá zpráva]

Kandidáti STAN do Senátu: Zleva Jiří Šesták, Bob Fliedr, Miroslav Balatka, Zdeněk Hraba, Mikuláš Bek a Jiří Drahoš.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Hnutí představilo také některé své kandidáty na primátory. Patří mezi ně exministr dopravy Antonín Prachař v Přerově, bývalý náměstek středočeské hejtmanky Daniel Marek v Mladé Boleslavi nebo senátor Václav Chaloupek v Plzni, někdejší primátoři Českých Budějovic a Chomutova Juraj Thoma a Daniel Černý nebo bývalá královéhradecká radní Lenka Jaklová.

Komunální volby a první kolo senátních voleb se uskuteční 5. a 6. října.

Předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík (vlevo) a kandidát na senátora za STAN Jiří Drahoš na programové konferenci hnutí pro nadcházející senátní a komunální volby.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků