Hlavní obsah
Uprchlíci v Bělé pod Bezdězem Foto: Radek Plavecký, Právo

Komise chce vědět, proč ČR tak málo vyhošťuje nelegální migranty

Evropská komise chce po Česku vysvětlení, proč nedokáže vyhošťovat lidi, kteří jsou na jeho území nelegálně. V úterý to uvedl Český rozhlas s odkazem na dopis, který počátkem října zaslala komise českému ministerstvu vnitra. Upozorňuje ho v něm na to, že ČR vrací zpět jen 13 procent nelegálních migrantů. Průměr zemí Evropské unie je přitom 39 procent.

Uprchlíci v Bělé pod Bezdězem Foto: Radek Plavecký, Právo
Komise chce vědět, proč ČR tak málo vyhošťuje nelegální migranty

Komise chce proto po vnitru, aby jí do měsíce předložilo seznam opatření, kterými chce situaci zlepšit. Podle EK je totiž vracení lidí, kteří jsou v zemích Unie nelegálně, "klíčové pro snížení nelegální migrace".

Komise uvádí v dopisu statistiky Eurostatu, podle kterých Česká republika v roce 2014 nařídila 2460 lidem, aby opustili její území, reálně ale vyhostila jen 320 lidí.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se nad uváděnými čísly pozastavil. „Brusel smíchal hrušky s jabkama. A to vloni o nic nešlo. Jsem zvědav, čeho se ti experti v teple svých kanceláří dopočítají letos...“ konstatoval na Twitteru. Následně dodal, že ze 7000 letos zadržených migrantů je jich v českých zařízeních 460.

Kdysi legální pobyt měli

Podle ministerstva vnitra velkou část těch, kteří jsou v Česku nelegálně, představují lidé, kteří překročili povolenou délku pobytu.

"Musíme očistit údaj o osoby, kterým propadlo pobytové povolení, což je většina. Jsou to Ukrajinci, Libyjci, Vietnamci. To nejsou nelegální migranti, kteří tady měli legální pobyt, ale uplynula jim lhůta platnosti," řekl v reakci na dopis EK Českému rozhlasu první náměstek ministra vnitra Jiří Nováček.

Podle komise ale v Česku nelegálně zůstává příliš mnoho lidí, aniž se ptá na konkrétní důvody. Česko by navíc za unijním průměrem zaostávalo i po odečtení lidí s propadlými vízy, protože podle Nováčka by pak jeho úspěšnost ve vyhošťování nelegálních migrantů byla 32 procent.

Nelegální migrant je člověk, který vstoupí na území státu a nemá právo na udělení azylu. Tito lidé jsou označováni jako ekonomičtí migranti. Ty chce EU vyhošťovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků