Hlavní obsah

Klaus pro Focus: Ústava EU je skok do temnot supranacionalismu

Nepřijetím ústavy EU se vůbec nic nestane, život půjde dál; její přijetí by naopak znamenalo skok do temnot supranacionalismu. Evropa není žádná politická jednotka, a nemusí být proto akceschopná jako celek. Je sdružením svébytných států a tak by to mělo zůstat, prohlásil v rozhovoru pro nejnovější číslo německého politického magazínu Focus český prezident Václav Klaus.

Klaus pro Focus: Ústava EU je skok do temnot supranacionalismu

"Tvrzení, že nepřijetí evropské ústavy by znamenalo konec EU, krizi integrace a podobně, je nesmysl. To tvrdí jen evropští naivisté. Paniku šíří lidé, kteří nás chtějí přinutit, abychom řekli ne," řekl Klaus, který v Evropě patří k nejtvrdším kritikům této ústavní smlouvy. V dubnu měl mimo jiné prudší výměnu názorů se dvěma poslanci Evropského parlamentu, když jej Alejo Vidal-Quadras a Jo Leinen obvinili, že jeho "argumenty proti ústavě jsou předpojaté, zavádějící i lživé".

"Nestane se vůbec nic (když ústava přijata nebude). Den poté půjdou lidé znovu spokojeně na procházku," pokračoval Klaus. Připomněl, že EU v různých formách už bez ústavy existuje 50 let.

To ale podle něj neznamená, že ústava je nedůležitá. Je totiž pokusem evropské sjednocování urychlit a prohloubit. "Nedůležitá je ale pro každodenní fungování společenství," zdůraznil.

Podle Klause nemá současná debata o ústavě EU nic společného s Evropou. "Nikdo nemá klíče od Evropy. Chceme mít evropské komisaře, ale my Evropané bychom nikdy těmto lidem neměli dávat klíče od kontinentu," řekl.

Kritiku evropské byrokracie odmítl jako lacinou. "Já kritizuji přechod k postdemokratické společnosti. Bez státu nemůžeme mít demokracii. Proto považuji za ohrožení svobody občanů Evropy, když se kompetence států převádějí na EU. V současnosti děláme skok do temnot, skok z intergovernmentalismu (mezistátních vztahů) do supranacionalismu (nadnárodního řízení)."

Odmítl i dumpingové mzdy

Podle Klause Evropa nepotřebuje jednotnou zahraniční politiku, ani aby mohla čelit "centralizovaným státům" jako Čína či USA. "Proč by měla být Evropa politicky akceschopná? Evropa nemá žádný démos, politický lid. Evropa není politický celek, proto je logické, že nemá ani žádnou zahraniční politiku."

Klaus se také rozhodně ohradil proti německé argumentaci, že nové členské země ohrožují staré "dumpingovými mzdami". "Kdo v této souvislosti používá obrat dumpingové mzdy, ten vůbec nerozumí ekonomice. Je to pouze termín pro politický boj. V ekonomické vědě se tento pojem vztahuje vždy k záměrnému snižování cen. Avšak mzdy v Praze, Bratislavě či Varšavě jsou skutečnými mzdami, které reflektují poptávku, nabídku, daně a desítky dalších faktorů. Mzdová úroveň u nás není výsledkem státních intervencí, a to musí Němci pochopit, jinak to bude velký problém pro nás všechny."

Anketa
Souhlasíte s názorem prezidenta Klause?
ano
74.3 %
ne
24.1 %
nezajímá mě to
1.6 %
Celkem hlasovalo 2634 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků