Hlavní obsah
Jiřina Jirásková s prezidentem Václavem Klausem Foto: Petr Hloušek, Právo

Klaus ocenil Jiráskovou jako skvělou umělkyni a výraznou osobnost

S Jiřinou Jiráskovou odešla nejen výrazná umělkyně, ale i skvělý člověk a občan, uvedl v reakci na zprávu o jejím pondělním úmrtí prezident Václav Klaus. V prohlášení uveřejněném na jeho internetových stránkách prezident podotkl, že herečka bude velmi chybět celé české kulturní veřejnosti i jemu osobně.

Jiřina Jirásková s prezidentem Václavem Klausem Foto: Petr Hloušek, Právo
Klaus ocenil Jiráskovou jako skvělou umělkyni a výraznou osobnost

Oblíbená herečka, jejíž život byl spjat s pražským Divadlem na Vinohradech, zemřela v pondělí v Praze po dlouhé a těžké nemoci. Loni v únoru jí bylo 81 let. Poté, co se na podzim 2009 podrobila vážné operaci dutiny břišní, byly její obtíže trvalého rázu.

"Věděl jsem samozřejmě o jejích zdravotních potížích, byli jsme v občasném kontaktu, naposledy jsem s ní mluvil telefonem v prosinci, ale definitivní uzavření jejího bohatého života, který díky jejímu výjimečnému talentu a pracovitosti přinášel tolika lidem a tolika generacím radost a hluboké umělecké zážitky, mě pochopitelně přesto zasáhlo," uvedl v pondělí Klaus.

S herečkou si prý byl blízký nejen kvůli pražským Vinohradům. Pojily je prý i lidské názory a politické postoje, které Jirásková podle prezidenta vždy dávala najevo, bez ohledu na to, zda jí to přinášelo prospěch.

Byla člověkem do nepohody, připomněl prezident

"Provázela mě řadou volebních kampaní a nebála se postavit i řadě mediálních štvanic, které se proti mně z různých důvodů pravidelně opakovaly," poznamenal prezident. Své názory podle něj říkala nahlas, i když jí to v "uměleckém mainstreamu" nedělalo dobře.

"Byla člověkem do nepohody," doplnil Klaus s tím, že si Jiráskové vážil jako "občanky, umělkyně i vzácného člověka", a proto jí také udělil státní vyznamenání. V roce 2006 herečka převzala Medaili za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků