Hlavní obsah
Prezident Václav Klaus Foto: Petr Hloušek, Právo

Klaus: Kauza Morava je spíše selhání systému politiky než jednotlivců

Kauza poslance ODS Jana Moravy, který sbíral kompromitující materiály na politiky, je podle prezidenta Václava Klause důkazem selhání systému současné české politiky. "Nemyslím, že je to až takové selhání jednotlivců, je to selhání systému, stylu politiky, uvedl. Vyzval zároveň k navrácení obsahu politice.

Prezident Václav Klaus Foto: Petr Hloušek, Právo
Klaus: Kauza Morava je spíše selhání systému politiky než jednotlivců

"Totální ideové vyprázdnění politiky, které u nás nastalo, míří k tomu, že politika zůstává mocenským soubojem a ten už používá nástroje, které používá. Vraťme politice její obsah, pak nebude potřeba číst veřejně soukromé SMS, nebude potřeba mít skryté kamery a skryté mikrofony, nebude potřeba mít nastrčené figurantky," řekl Klaus novinářům po skončení slavnosti k 15. výročí ústavního soudu.

K tomu, zda by měli být nyní někteří členové ODS vyloučeni, se nechtěl vyjadřovat s tím, že je to záležitost místních organizací strany. "Já si myslím, že každá politická strana včetně ODS si tu věc musí vyřešit sama, a nebude to padat z nebe, to řešení," uvedl Klaus, bývalý předseda a zakladatel ODS.

K očištění politiky vyzval po odhalení kauzy i premiér a Moravův stranický šéf Mirek Topolánek. Uvedl, že nebude na podzim obhajovat funkci šéfa strany, pokud nenastane výrazná změna "z hlediska vnitřní očisty strany" a mechanismů jejího fungování.

Devětadvacetiletý poslanec ODS Jan Morava už oznámil, že opustí sněmovnu. Podle reportáže, kterou minulý týden odvysílala televize Nova, se snažil šířit intimní fotografie stranického rebela Vlastimila Tlustého. Nechal se také tajně vyfotit s dcerou poslankyně zelených Olgy Zubové. Fotografie chtěl podle reportáže použít k zastrašování političky, která ve sněmovně nehlasuje vždy s koalicí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků