Hlavní obsah
Prezident Václav Klaus jmenuje Michaela Kocába ministrem. Archivní foto. Foto: Petr Hloušek, Právo

Klaus i Kocáb spadli do pasti náhubkového zákona

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) řeší, zda prezident Václav Klaus a ministr pro lidská práva Michael Kocáb (SZ) neporušili v případě informování o žhářství ve Vítkově tzv. náhubkový zákon. Oba uvedli informace vedoucí k identifikaci dvouleté oběti.

Prezident Václav Klaus jmenuje Michaela Kocába ministrem. Archivní foto. Foto: Petr Hloušek, Právo
Klaus i Kocáb spadli do pasti náhubkového zákona

„Je to velice komplikované. Zadali jsme právní analýzy a čekáme na ně. Výsledky by měly být známé počátkem příštího týdne,“ řekla ve čtvrtek Právu mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková.

Úřad začal nejdříve minulý týden prověřovat Kocábův výrok, v němž v České televizi uvedl křestní jméno popáleného dítěte. Štěpánková vše poté označila za „pochybení“. Ministr pro Právo nicméně záhy podobné úvahy odmítl. „Nic jsem neporušil. Neuvedl jsem žádný údaj, který by vedl k identifikaci poškozené. Dívek se stejnými jmény jsou v republice tisíce.“

K identifikaci dětské oběti ve čtvrtek přispěl i prezident, když přerušil výkon trestu jejímu otci. Jeho plné jméno zveřejnily internetové stránky www.hrad.cz. „O porušení zákona nešlo,“ reagoval na dotaz Práva mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Veřejný zájem?

Štěpánková za ÚOOÚ dodala, že si tím není tak jistá. „Záleží, zda tak pan prezident učinil se souhlasem dotyčného. Je ovšem také možné, že by podobnou věc lze už kvalifikovat jako čin ve veřejném zájmu. Ale jak říkám, vše bude jasné v příštích dnech.“

„Polehčující“ okolností může být obsah zprávy prezidentské kanceláře. Ta jen uvedla, že Klaus rozhodl „o okamžitém přerušení výkonu trestu odnětí svobody Pavlu Kudrikovi“, aniž by se zmínila o souvislosti muže s popálenou holčičkou.

„Podíváte-li se dobře na zmíněné webové stránky, najdete na nich jen písemné rozhodnutí o přerušení výkonu trestu pro daného muže. Nikde není psáno, proč tak prezident učinil, daný muž nebyl dán do souvislosti s žádnou událostí. Proto rozhodně kancelář Hradu žádný zákon neporušila,“ dodal Právu Petr Macinka z tiskového odboru Hradu.

Tzv. náhubkový zákon

Novela trestního řádu a zákona, tzv. náhubkový zákon, který platí od dubna, zakazuje pod hrozbou finanční sankce a až pětiletého vězení zveřejnění informací z policejních odposlechů, pokud nebyly použity před soudem jako důkaz.

Zakazuje také zveřejňovat jména a jiné osobní údaje dětských a mladistvých obětí trestných činů, u ostatních obětí se zákaz vztahuje například na oběti kuplířství nebo násilných trestných činů.

Zveřejnění údajů, které by mohly vést k identifikaci oběti mladší osmnácti let, zakazuje od dubna novela trestního řádu a zákona. Po vyjádření Kocába a Klause byla přitom popálená už veřejně identifikovaná. Prezident republiky je ale podle ústavy za své činy neodpovědný, takže není postižitelný v trestním ani správním řízení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků