Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Aleš Fuksa, Právo

Kempy budou v létě praskat ve švech, jsou již téměř vyprodané

Kvůli nejisté situaci okolo vývoje epidemie koronaviru a s tím souvisejícími opatřeními volí celá řada Čechů letní dovolenou v tuzemsku. Kempy jsou přitom již nyní v hlavní sezoně, tedy od července do půlky srpna, téměř plné. Situaci nicméně komplikují nejasné podmínky provozu. Uvedl to manažer Asociace kempů ČR Martin Písař.

Ilustrační foto Foto: Aleš Fuksa, Právo
Kempy budou v létě praskat ve švech, jsou již téměř vyprodané

O obnovení provozu ubytovacích zařízení by vláda měla podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) rozhodnout na pondělním jednání. Pokud nenastane ve vývoji pandemie nic mimořádného, což nepředpokládá, fungovat by mohla začít od 24. května, a to bez omezení kapacity, řekl v pátek. Dříve kabinet uvažoval o tom, že by ubytovací provozy mohly zahájit otevření jen s obsazením 25 procent kapacity.

Zájem o pobyty v kempech a chatových osadách v létě podle dostupných dat je, uvedl Písař. Lidé je podle něj poptávají už od Velikonoc a provozovatelé musejí odpovídat na dotazy, proč není možné místa využít pro samostatná stání soběstačných karavanů či přívěsů, kdy většina parkovišť je obsazena. Časté jsou také otázky k termínu otevření kempů, řekl dále.

Asociace podle Písaře vnímá jako velký problém právě to, že kempy nyní nemohou fungovat alespoň pro návštěvníky s karavany a obytnými auty, i za podmínky, že návštěvníci nebudou využívat žádné služby kempu a budou dodržovat hygienická nařízení.

Kvůli zákazu využívání kempů většina obytných vozů mnohdy parkuje i v chráněných oblastech.
manažer Asociace kempů ČR Martin Písař

"Tento problém řešíme i s ohledem na připravovanou sezonu, zda i těchto prostor pro karavany, obytná auta a stany se budou týkat případná procentní omezení kapacity," uvedl. Doplnil, že kvůli zákazu využívání kempů většina obytných vozů mnohdy parkuje i v chráněných oblastech, národních parcích nebo znemožňuje průjezd v úzkých cestách.

Současná nejistota spojená s obavami přijímat rezervace a zálohy se mohou podle Písaře negativně dotknout celé letní sezony, která určí, zda zařízení mohou i nadále podnikat, nebo budou muset ukončit činnost, dodal.

Dovolenou v kempech si loni podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) dopřálo o 45 000 Čechů více proti předloňskému roku. Dorazilo do nich ale o 80 000 méně cizinců. Kategorie kempů tak zaznamenala meziroční pokles o 2,5 procenta.

V České republice loni podle ČSÚ fungovalo 10 706 hromadných ubytovacích zařízení, kempy z nich tvořily pět procent.

Situace ve velkých městech je jiná

Jiná je situace ve velkých městech, kde je zájem o ubytováni minimální. Například v Praze evidují kempy a hotely na letní měsíce zatím minimum rezervací. Chybějí jim zahraniční turisté. Podle některých provozovatelů kempů je letos situace ještě horší než loni.

Zájem o ubytování na červenec a srpen je podle provozovatelů pražských kempů prakticky nulový. Jiří Staněk, který provozuje kemp Drusus v Třebonicích, zatím na léto eviduje jen několik rezervací. "Pokud mám být konkrétní, tak je to jeden Ital, jeden Němec, skupina holandských skautů a několik Čechů, řádově deset lidí," řekl. Dodal, že pro Prahu je zásadní, aby se obnovil zahraniční cestovní ruch. "Češi do Prahy nejezdí, tady je celá léta odírali, tak na ně kašlou," míní.

Podobně se vyjádřil provozovatel autokempu a penzionu Dana v Troji Pavel Munzar, podle kterého to vypadá na další mrtvou sezonu. "Máme pár rezervací v penzionu, v kempu prakticky nic," uvedl. Dodal, že před pandemií covidu-19 měli obvykle již v květnu plno, přičemž 99 procent hostů tvořili zahraniční turisté. Češi podle něj o trávení dovolených v hlavním městě nemají zájem a dávají přednost například Šumavě nebo Krkonoším.

Stejně situaci komentoval provozovatel kempu v Klánovicích Boris Kučera, podle kterého je situace ještě horší než loni. "Oproti normální sezoně, tedy ne té loňské, máme pokles rezervací tak o 90 až 95 procent," řekl. Stejně jako ostatní provozovatelé doplnil, že metropole českého turistu netáhne, a zatímco ve zbytku republiky s ohledem na omezené cestování do zahraničí zažívají služby pro turisty vlnu zájmu, Praze se vrací závislost na zahraniční klientele. Podobné to podle něj je i v dalších evropských metropolích.

Nižší poptávku než v předchozích letech sleduje také Sportcentrum Troja. "Jelikož jsme kemp zaměřený hlavně na aktivní vodáky, kteří navštěvují slalomový kanál v Praze v Troji, tak velkou část naší klientely tvořili zahraniční návštěvníci," uvedl za Sportcentrum Troja Jiří Čermák.

Obsazenost jen 20 procent

Obsazenost všech ubytovacích kapacit v Praze činí na konci července podle Institutu turismu agentury CzechTourism 20 procent, v celé republice dosahuje 40 procent. Nejmenší zájem je právě o hotely, v metropoli jsou obsazené jen z pěti procent. "Praha zatím zůstává spíše v rovině služebních cest," doplnil za rezervační portál Hotel.cz Milan Petr.

Hlavní město v důsledku pandemie a omezení cestování zaznamenalo loni ze všech regionů ČR největší propad v počtu ubytovaných turistů. Podle Českého statistického úřadu jich v Praze přenocovalo 2,18 milionu, což je 27 procent počtu z roku 2019. Cizinců ubylo o téměř 79 procent. Českých návštěvníků v pražských ubytovacích zařízeních bylo přibližně o 41 procent méně.

Anketa
Kde plánujete letošní dovolenou?
V zahraničí
30.6 %
V České republice
69.4 %
Celkem hlasovalo 1414 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků