Hlavní obsah
 

Když tam není jméno, tak to přece není útok, vysvětluje útoky na Drahoše Zemanův mluvčí

Aktivita Jiřího Ovčáčka, který z pozice mluvčího prezidenta Miloše Zemana útočí na sociálních sítích na uchazeče o post hlavy státu, je v přímém rozporu s jeho nedávnými slovy. Hradní úředník tvrdil, že na protikandidáty nebude útočit ani je nebude hanit. Ovčáček ve svých invektivách problém nevidí, konstatuje prý jen „objektivní fakta” a neuvádí jména.

 
Když tam není jméno, tak to přece není útok, vysvětluje útoky na Drahoše Zemanův mluvčí

„Zavazuji se, že nebudu útočit na žádného ze svých protikandidátů, a pokud on bude útočit na mě, nebudu na tyto útoky odpovídat,” uvedl při oznámení své opětovné kandidatury prezident Zeman. Vzhledem k tomu, že jeho názory prezentuje veřejnosti i médiím zejména mluvčí Ovčáček, očekávali mnozí, že zdrženlivost bude i jeho heslem.

Třídenní návštěvu v Olomouckého kraje zahájil prezident Miloš Zeman návštěvou Krajského úřadu.

Foto: Luděk Peřina, ČTK

To ostatně naznačil i samotný mluvčí, který však upozornil, že je připraven prezidenta bránit proti případným atakům ze strany soupeřů.

Na Jiřího Drahoše jsem nezaútočil jedním jediným slůvkem
mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček

„Já určitě nebude hanit protikandidáty, v žádném případě. Nebudu na ně útočit, ale říkám zcela otevřeně, že pokud dehonestujícím způsobem zaútočí na prezidenta, tak na ně budu reagovat,“ uvedl v polovině března Ovčáček ve vysílání České televize.

Jiří Drahoš, bývalý předseda Akademie věd

Foto: Právo

„To připouštím, ale v žádném případě nebudu sám od sebe vyvolávat nějaké poukazy na tyto protikandidáty. Pokud tito protikandidáti zvolí taktiku, že budou prezentovat svůj program, je to pro ně určitě mnohem výhodnější, než budou-li jenom útočit na pana prezidenta. V takovém případě samozřejmě se moje reakce může objevit,” uzavřel Ovčáček.

Jak Drahoš dehonestoval Zemana?

Smršť tweetů, která se na jeho účtu, na němž oznamuje veškeré dění kolem hlavy státu, objevila v úterý poté, co kandidaturu oznámil bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, dala na nedávné proklamace o neútočení rázem zapomenout. [celá zpráva]

Nejprve hradní úředník vymezil mantinely komunikace, aby bylo jasné, o kom je řeč.  „Žádné velké překvapení se nekoná. J. Drahoše nadšeně podporují média a politické strany. TOP 09 počínaje a okolím B. Sobotky konče,” okomentoval Drahošovu kandidaturu z Chorvatska, kde je s prezidentem na oficiální státní návštěvě.

Následovala doslova smršť.

Těžko říci, čím Drahoš dehonestoval prezidenta Zemana kromě toho, že se rozhodl kandidovat a uvedl, že mu „není lhostejný nárůst extremismu a populismu a jisté občanské apatie vůči základním demokratickým hodnotám”. [celá zpráva]

Jen skromná konstatování – žádná jména, tvrdí mluvčí

Mluvčí žádný problém a rozpor mezi předchozím tvrzením a nynější realitou nevidí, „Žádný rozpor neexistuje. Na Jiřího Drahoše jsem nezaútočil jedním jediným slůvkem,” sdělil Novinkám s tím, že například ve vyjádření o nevhodnosti prezidenta „kývala“ neobsahovalo žádné jméno.

Mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček

Foto: Jan Handrejch, Právo

„Jde výhradně o skromná konstatování objektivních faktů. Například jsem poukázal na podporu politických stran, což je nezpochybnitelné. Třešinkou na dortu je pak fakt, že Jiří Drahoš podepsal promigrantskou a občany odsuzující Výzvu vědců právě kvůli mé osobě,“ dodal s jasným poukazem na to, komu svá konstatování věnoval.

Ve středu totiž Ovčáček ve své „palbě” na Drahoše pokračoval. Na Twitteru odkázal na článek z roku 2015, který připomínal Drahošův podpis pod petici vědců proti strachu a lhostejnosti, která reflektovala tehdejší eskalaci uprchlické krize.

„Víte, proč prof. Drahoš podepsal promigrantskou a občany odsuzující Výzvu vědců? Na protest proti Ovčáčkovi,” doplnil vysvětlení s poukazem na Drahošovo tehdejší vyjádření, že Ovčáček soukromě řekl v televizi řadu nesmyslů.

Anketa
Vykonává podle vás Jiří Ovčáček správně úlohu mluvčího prezidenta České republiky?
Ano
18.5 %
Ne
81.5 %
Celkem hlasovalo 15420 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků