Hlavní obsah
Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová na tiskové konferenci Foto: Milan Malíček, Právo

Kárný senát Nejvyššího soudu musí opět řešit žalobu na Brožovou

Kárný senát Nejvyššího soudu (NS) se bude muset znovu zabývat kárnou žalobou, kterou podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) na předsedkyni NS Ivu Brožovou kvůli nesrovnalostem v hospodaření. Rozhodl o tom Ústavní soud (ÚS).

Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová na tiskové konferenci Foto: Milan Malíček, Právo
Kárný senát Nejvyššího soudu musí opět řešit žalobu na Brožovou

Senát nedávno přerušil řízení a podal k Ústavnímu soudu návrh na zrušení části zákona o soudech a soudcích, která dává ministrovi právo zahájit kárné řízení s šéfkou NS kvůli závažným chybám při výkonu státní správy soudů.

Ústavní soudci ale nyní návrh odmítli jako zjevně neopodstatněný a podaný neoprávněnou osobou.

Pospíšil podal na Brožovou žalobu kvůli údajným chybám v hospodaření, za které uložil finanční úřad soudu dvě pokuty. Brožová podle ministerstva pokuty zatajila. Kárný senát ale na začátku března uvedl, že skutek není kárným proviněním.

Oficiálně ministr návrh na zahájení kárného řízení podal kvůli závažnému porušení zákona o majetku státu a porušení povinnosti při výkonu veřejné správy. Důvodem sporu jsou odvody a penále za pochybení v oblasti programového financování ve výši 40 miliónů korun.

Administrativní chybu soudu objevil v roce 2005 při kontrole finanční úřad. Soud pozdě odevzdal závěrečné vyhodnocení stavební investice za 20 miliónů korun z let 2003 a 2004. Úřad nařídil vrácení investovaných peněz a vyměřil penále ve stejné výši, celkově tedy 40 miliónů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků