Hlavní obsah
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek Foto: Petr Hloušek, Právo

Kalousek vydal knihu připomínající pronásledování kněží nacisty

Připomenout hrdinství katolických duchovních, kteří se v letech druhé světové války postavili nacistickému režimu, se rozhodl šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, který vlastním nákladem vydal knihu Naši pastýři. Rozhodl se tak reagovat na výroky některých poslanců, kteří v minulosti zpochybnili roli duchovních a hovořili o jejich kolaboraci s nacismem.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek Foto: Petr Hloušek, Právo
Kalousek vydal knihu připomínající pronásledování kněží nacisty

„Je to vůbec první publikace o roli kněží ve 2. světové válce. Dovoluji si ji vydat jako malou splátku velkému hrdinství těch, kteří sloužili lidem a jejich touze po svobodě,“ uvedl ke knize Kalousek.

Publikace je tvořena dvěma částmi, z nichž první představuje výčet 471 jmen duchovních, kteří byli nacisty mučeni a v řadě případů i zavražděni. Druhá je překladem knihy Donalda Crosbyho pod názvem Role katolických kaplanů v době 2. světové války a přibližuje duchovní službu v armádách.

Kalousek za pomoci dobrovolníků publikaci připravil k 75. výročí úmrtí generála československé armádní duchovní správy Metoděje Kubáně, který zemřel na následky mučení v koncentračním táboře Dachau a lidického kněze Josefa Štemberky, který zůstal se svými farníky a sám odmítl milost.

Naši pastýři 1939–1945

Na letošních „Dnech lidí dobré vůle“ na Velehradě jsem prezentoval vydání knihy „Naši pastýři 1939–1945“. Chci tím přispět ke splacení velkého dluhu, který máme vůči hrdinům, kteří sloužili lidem a jejich touze po svobodě.

Zveřejnil(a) Miroslav Kalousek dne 20. červenec 2017

„Je to pouze velmi skromný výtisk. Chci ho ale darem zaslat každému knězi v naší zemi, aby z něj mohl čerpat a dle vlastního uvážení zveřejňovat důležitá fakta. Podaří-li se mi získat další peníze, zajistím vydání knihy doplněné o fotografické materiály i pro distribuční síť,“ dodal Kalousek ke knize, kterou pokřtil náčelník generálního štábu české armády Josef Bečvář.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků