Hlavní obsah
Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek Foto: Petr Hloušek, Právo

Kalousek podle Zaorálka ohrozil cestující, ČSSD mluví o mezinárodním skandálu

Postup ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který se na pražském letišti Václava Havla pokusil zastavit odlet ruského letadla s podnikatelem Alexejem Torubarovem by měl být prošetřen. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek to označil za mezinárodní skandál, při němž mohl ministr zneužít pravomoc veřejného činitele.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek Foto: Petr Hloušek, Právo
Kalousek podle Zaorálka ohrozil cestující, ČSSD mluví o mezinárodním skandálu

Torubarov byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, sám naopak tvrdil, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V České republice žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) pak rozhodl o vydání, jemuž se 2. května na poslední chvíli snažilo zabránit několik ministrů včetně Kalouska, který před letadlo s ruským podnikatelem nechal postavit cisternu.

"To je jednoznačné porušení mezinárodních předpisů. Pro mě je naprosto nepředstavitelné a hlavně vůbec nechápu, jak je možné, že ti, kteří řídili provoz na letišti, poslechli ministra financí, který nad nimi žádnou kompetenci v tomto směru nemá," řekl Zaorálek, podle něhož Kalousek jednáním pravděpodobně porušil své pravomoci.

Nejde o veselou bondovku, tvrdí Zaorálek

Podle Zaorálka nejde o žádnou veselou bondovku, jak to prý vnímá část veřejnosti, ale ohrožení bezpečnosti cestujících. "Je to naprosto neuvěřitelné postavit cisternu do trasy letadla. Rozumíte, co se tam mohlo stát, kdyby do ní letadlo narazilo, mohlo dojít k výbuchu a podobně, to je naprosto nepředstavitelné," uvedl.

Místopředseda největší opoziční strany je přesvědčen, že v kauze pochybil také ministr spravedlnosti. Blažek podle něj rozhodl o vydání dříve, než bylo ukončeno azylové řízení, což považuje za "velmi vážné selhání".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků