Hlavní obsah

Kalousek: Není čas na emoce

Koaliční partneři sociální demokracie ve vládě US-DEU a KDU-ČSL reagovali na rozhodnutí premiéra Vladimíra Špidly rezignovat na post předsedy ČSSD a tím přivodit pád vlády rozdílně. Vicepremiér a odstupující šéf US-DEU Petr Mareš prohlásil, že nejčistším řešením by "skutečně byly předčasné volby." Předseda lidovců Miroslav Kalousek řekl, že není čas na emoce, neboť je nutné zajistit novou vládu bez vlivu komunistů.

Kalousek: Není čas na emoce

"Je to rozhodnutí jedné z koaličních stran, na to mají naši partneři právo a já jsem rád, že průběh dnešního jednání tady jednoznačně potvrdil, že Unie svobody je připravená fungovat jak ve vládě, tak mimo vládu," řekl na republikovém shromáždění US-DEU v Hradci Králové Mareš.

Mareš podotkl, že US vládu nepoložila a drtivá většina delegátů sjezdu vyslovila názor, že pokud by vláda v sobě našla sílu pokračovat ve svém reformním úsilí, tak stojí za to jí pomáhat. Na dotaz Práva, zda situace v ČSSD a vládě ovlivní sjezd, Mareš řekl, že nikoli s tím, že oba hlavní kandidáti na stranického šéfa - Karel Kühnl a Pavel Němec - jsou připraveni jak na působení US ve vládě, tak mimo ni.

"Bylo tak rychlé, že jakýkoli soud by byl předčasný. Musíme se nejdřív sejít na předsednictvu KDU-ČSL, které určí naši pozici," řekl Právu ministr zahraničí a místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Šéf lidovců Miroslav Kalousek Právu na dotaz, zda by byl ochoten jednat s Grossem o své účast v nové vládě, kterou by Gross sestavoval, uvedl: "Personální otázky jsou až to poslední. V této chvíli musíme vymyslet otázky programové a otázku politické většiny."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků