Hlavní obsah

K vládě doputovala petice za záchranu lékáren

Úřad vlády převzal ve středu od lékárníků petici za záchranu malých lékáren. Během asi měsíce a půl se na podpisových arších objevilo více než 35 000 podpisů. Česká lékárnická komora varuje, že malým a venkovským lékárnám hrozí zánik kvůli zásahům ministra zdravotnictví Davida Ratha zánik.

K vládě doputovala petice za záchranu lékáren

Podpisy vládě předala členka představenstva lékárnické komory Leona Štěpková. "Je to petice za zachování malých lékáren, chceme zabránit jejich likvidaci," uvedla Štěpková.

Lékárny jsou podle lékárnické komory ohroženy poklesem marže na léky o tři procentní body, o kterém rozhodla na návrh ministra zdravotnictví Davida Ratha. Podle něj mělo snížení obchodní přirážky vést ke zlevnění léků a k ušetření asi 750 miliónů na výdajích. Lékárníci na druhou stranu tvrdí, že tříprocentní snížení marže omezí příjmy lékáren o 15 procent a ohrozí existenci čtvrtiny z 2200 lékáren.

Rath: Lékárníci za léky vyžadovali podpis petice

Podle Ratha podepisovali pacienti petici pod nátlakem. Obvinil dokonce některé lékárníky, že odmítali pacientům vydat léky, když nepřipojí svůj podpis. "Pacient je člověk v nouzi, který potřebuje pomoc a není v situaci, kdy se může rozhodovat zcela svobodně," uvedl. Poukázal také na údajně vysoké zisky lékárníků a jejich protesty označil za stávku bohatých.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků