Hlavní obsah
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) Foto: Novinky

Jsme suverénní stát a 21. srpen 1968 byla národní tragédie, vzkázal Petříček Rusům

Připomínat si národní tragédii spojenou s pádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa je podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) zcela legitimní. Patří to k zásadám suverénního státu. Reagoval tak na kritiku z ruské strany, že zařazení 21. srpna 1968 mezi významné dny jako připomínka obětí invaze nepomůže vzájemné spolupráci mezi zeměmi.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) Foto: Novinky
Jsme suverénní stát a 21. srpen 1968 byla národní tragédie, vzkázal Petříček Rusům

„21. srpen 1968 byl národní tragédií. Napadení naší země vojsky Varšavské smlouvy je nezpochybnitelné, mnoho nevinných lidí při tom zemřelo. Vojska opustila ČSR až v roce 1990. Naštěstí jsme od té doby suverénním státem. Státem, který se rozhodl památku těchto obětí uctít. Je zcela legitimní, že si připomínáme civilní oběti. Ovzduší kalí spíše snaha události roku 1968 relativizovat,” uvedl na Twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Reagoval tak na komentář ruské diplomacie k tomuto dni, že návrat ke starým událostem sotva pomůže současné spolupráci.

O připomínce 21. srpna jako významného Dne památky obětí invaze v roce 1968 a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy rozhodli poslanci. Minulý týden zákon podepsal prezident Miloš Zeman.

„Snaha Prahy znovu se vracet k událostem starým půl století s cílem zapojit je do současného politického kontextu, neochota otočit tuto stránku dějin, která kalí ovzduší rusko-českých vztahů, sotva napomůže úspěšnému průběhu dvoustranné spolupráce," uvedla ruská diplomacie. Přijetí zákona označila za „velké rozčarování”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků