Hlavní obsah

Jihomoravany možná bude vozit rakouská záchranka

Obyvatelům příhraničních oblastí Znojemska by rychlou zdravotnickou službu mohli zajišťovat rakouští lékaři a sanitky. Jihomoravskému kraji v tomto regionu výjezdové stanoviště záchranky chybí. Jednal proto se sousedními kraji, ale jižní Čechy i Vysočina spolupráci odmítly. Podle jihomoravského radního Františka Adamce tak musí kraj hledat pomoc v Rakousku.

Jihomoravany možná bude vozit rakouská záchranka

"Chceme jednat se spolkovou zemí Dolní Rakousy," řekl ve středu Adamec. Současné zákony a směrnice Evropské unie takovou spolupráci podle něj umožňují. Zdravotní výkony by na základě smluv hradila česká zdravotní pojišťovna, rozdíl v cenách by pak doplácel kraj. "Musí se dořešit ještě technické záležitosti a jazykové bariéry," upřesnil radní. Jednání v s rakouskou stranou chce zahájit už příští týden.

Jihomoravští radní chtěli spolupracovat se sousedními kraji k zajištění provozu záchranné služby  zejména v příhraničním regionu v okolí obce Vratěnína, kde žije asi 800 obyvatel. Zřizovat tam samostatné stanoviště se totiž kraji podle radních nevyplatí, protože  například do Vratěnína se za celý minulý rok vyjíždělo pouze dvakrát a i v ostatních obcích šlo o ojedinělé výjezdy. Podobně jsou však na tom podle Adamce i obce za hranicemi kraje, přesto se dohodu uzavřít nepodařilo.

Kvůli zkrácení doby pro příjezd sanitky do 15 minut od kontaktování dispečinku zřídil kraj loni nové výjezdové stanoviště ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku. Nově začaly vyjíždět sanitky také z Velkých Opatovic na Blanensku, kde Jihomoravský kraj usiloval o spolupráci se sousedním Pardubickým krajem. Ten podle radního nakonec přistoupil na to, že bude ročně přispívat částkou 700 000 korun, Jihomoravský kraj bude provoz stát kolem deseti milionů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků