Hlavní obsah
 

Jablonec pod sněhem. Zasypané chodníky i zastávky, Stalinovy ruce ale nevyjely

Zasypané chodníky i autobusové zastávky, často více než metrové sněhové mantinely a bariéry, frézy a nakladače v provozu ve dne i v noci a obtížný průjezd městem. Tak to už dva dny vypadá v Jablonci nad Nisou. Kvůli přívalům sněhu, kterého bylo už tolik, že ho technické služby nestíhaly uklízet, tu ve čtvrtek ráno vyhlásil městský krizový štáb kalamitní stav.

 
Jablonec pod sněhem. Zasypané chodníky i zastávky, Stalinovy ruce ale nevyjely

„Znamená to, že už nemusíme dodržovat časové lhůty a posloupnost lokalit, ale uklízí se tam, kde je potřeba, aby bylo město průjezdné, aby všude v případě potřeby projeli hasiči či záchranáři,“ popsala Právu Markéta Hozová, mluvčí jabloneckého magistrátu.

Přívaly sněhu zasáhly i do života Jablonečana Jindřicha Berounského. Specialista Českých drah dojíždí každý den do zaměstnání do Prahy. „Autobusy mají samozřejmě při průjezdu Jabloncem dost problémy,“ všiml si Berounský. „Ale už něco pamatuju. A v Jablonci už jsme zažili podstatně horší zimy. To, co je dnes, není nic hrozného a Jablonečany by to nemělo zaskočit,“ míní a vzpomíná na zimu na přelomu let 2005 a 2006.

Ulice Jablonce jsou už od noci na čtvrtek plné sněhových fréz, nakladačů a nákladních aut, odvážejících sníh. Obyvatelé okolních domů z nich ale nadšení nejsou. Frézy jim nechtěně „staví“ bariéry okolo jejich dveří či vjezdů do garáží.

Foto: Michael Polák, Právo

„Tehdy na trati z Tanvaldu do Harrachova vznikaly po projetí pluhu až šestimetrové sněhové mantinely a jezdili se na to dívat lidé z celé republiky,“ vypráví železniční nadšenec.

Auta překážejí, parkování je zdarma

Úklid hlubokého sněhu v Jablonci výrazně brzdí auta zaparkovaná podél silnic a ulic. Frézy a nakladače se kvůli nim nedostanou tam, kam by potřebovaly. Město proto od čtvrtka osvobodilo všechna parkoviště a parkovací plochy od poplatku. „Cílem je, aby lidé parkovali právě na těchto parkovištích, a ne podél komunikací, a nebránili tak technice při úklidu sněhu,“ vysvětlila Markéta Hozová.

Kvůli sněhové kalamitě je parkování na všech parkovištích v Jablonci zdarma. Lidé toho rychle využili. Běžně poloprázdné velké parkoviště u kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova tak praská ve švech. Najít tu volné místo je složitější, než projet městem.

Foto: Michael Polák, Právo

Lidé toho rychle využili. Například jindy poloprázdné parkoviště u kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova zcela praská ve švech. Tabule u vjezdu ovšem upozorňuje řidiče, že do čtvrteční 22. hodiny musí být úplně prázdné. Přes noc i tady bude probíhat úklid sněhu.

Problémem jsou v Jablonci zasypané zastávky MHD. Silnice jsou holé a autobusy dobře projedou, ale lidé často vystupují do hlubokého sněhu.

Foto: Michael Polák, Právo

Velkým problémem jsou také zasypané zastávky MHD. Silnice už jsou holé a autobusy k nim dobře dojedou, lidé ale často vystupují do hlubokého sněhu. Na zastávce v Jabloneckých Pasekách, kterou z poloviny zakrývá obří sněhová kupa, povzbuzuje bořící se cestující alespoň vylepená reklama městské teplárny. „Hlavně klid a nohy v teple,“ vzkazuje.

Stalinovy ruce už nevyjely

Potkat v Jablonci nakladač nebo sněhovou frézu není v době kalamity nic složitého. Technika se snaží vyprošťovat chodníky, ulice a vůbec běžný život ze zajetí sněhu. Ne všichni nad tím ale jásají. V Ladově ulici po projetí frézy vykoukne z okna rodinného domku starší pán. „Je to práce na prd a naoko. Stejně to pořádně neprohrnou, a ještě nám vytvoří bariéry u dveří i vjezdu do garáže,“ lamentuje.

Do ulic Jablonce nad Nisou se vrátily Stalinovy ruce.

Foto: Markéta Hozová , Právo

Při sněhové kalamitě v lednu 2017 vyslaly jablonecké technické služby do ulic města i velký lopatkový nakladač „Stalinovy ruce“. „Tehdy se ale porouchal a teď už je z něj jen muzejní kousek. V ulicích města už nepomáhá,“ vysvětluje mluvčí magistrátu Markéta Hozová s tím, že technické služby dnes mají mnohem účinnější frézy.

Lidé ale mohou v Jablonci narazit na skupiny uklízejících trestanců. Jde o odsouzené z jablonecké Věznice Rýnovice, která proslula tím, že odtud odcházel na svobodu Jiří Kajínek. Odsouzení z Rýnovic se do úklidu Jablonce zapojují pravidelně, v zimě i v létě.

Kalamitní stav se týkal také dodávek elektřiny. Poruchy na vedení zaznamenávali energetici už od středy. Ve čtvrtek se však již týkal pouze jednotlivců, na Semilsku, Jablonecku a Děčínsku byl proto kalamitní stav odvolán. Podle ČEZ budou škody do tří milionů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků