Hlavní obsah
Farma Čapí hnízdo na Benešovsku Foto: Milan Malíček, Právo

Imoba požádala o prodloužení lhůty na vrácení 50 miliónů za Čapí hnízdo

Společnost Imoba požádala dotační úřad ROP Střední Čechy o prodloužení lhůty k dobrovolnému vrácení dotace padesát miliónů korun na projekt kongresového centra Čapí hnízdo. V úterý to oznámil ROP Střední Čechy.

Farma Čapí hnízdo na Benešovsku Foto: Milan Malíček, Právo
Imoba požádala o prodloužení lhůty na vrácení 50 miliónů za Čapí hnízdo

„Společnost IMOBA, a.s., nástupnická společnost původního příjemce dotace na realizaci projektu Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo, vstoupila v souvislosti s výzvou k vrácení dotace do jednání s Úřadem Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy a požádala o prodloužení lhůty,” oznámil úřad s tím, že lhůta byla prodloužena do 29. června.

Původní termín vypršel v pondělí.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert tehdy patřícímu současnému premiérovi v demisi Andreji Babišovi.

V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s anonymními akciemi na majitele. Pak se přejmenovala a na podzim 2008 získala padesátimiliónovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky.

Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní Imoba. Jejím jediným akcionářem je společnost SynBiol, dřív plně ovládaná Babišem.

Kvůli svému působení v politice se Babiš alespoň formálně vzdal kontroly nad tímto majetkem a převedl jej do svěřenského fondu

Kauza Čapí hnízdo
Je to farma s konferenčním centrem na Benešovsku, která vyrostla na místě bývalého statku a lihovaru. Práce na projektu začaly v roce 2006, areál byl otevřen v roce 2010.
V roce 2008 získal projekt s názvem „Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo“ 50miliónovou dotaci určenou na podporu malých a středních podniků. O dotaci žádala společnost Farma Čapí hnízdo, a. s., která měla akcie na majitele. Kdo byl jejím skutečným majitelem, není jasné.
Před získáním dotace a po uplynutí doby, kdy měla společnost v souladu s dotačními podmínkami udržovat projekt naživu, farma patřila pod Agrofert podnikatele Andreje Babiše. Ten se v dokumentu Matrix AB z roku 2015 k farmě hlásí jako ke svému nápadu.
Farma už v průběhu stavby přitahovala pozornost médií – pod Agrofertem by totiž na dotaci pro malé podniky nedosáhla. Tento zájem ještě vzrostl po Babišově vstupu do politiky v roce 2011 a po úspěchu jeho hnutí ANO ve volbách v roce 2013. Babiš odmítal, že by farmu v době, kdy měla být malým podnikem, vlastnil. Označoval se za „strategického partnera“.
K otázce skutečného vlastníka Babiš v průběhu času uváděl rozporuplné odpovědi, jako že neví, že farmu vlastní „nějací advokáti“, nebo že v době žádosti o dotaci ji vlastnily jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.
Dotací pro farmu se zabýval Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Ze tří odstavců, které české úřady z jeho 50stránkové zprávy o Čapím hnízdě oficiálně zveřejnily, vyplývá, že našel jisté „nesrovnalosti“ a doporučil, aby farma nedostala peníze z eurofondů. Podle informací z médií je ve zprávě zmiňován trestný čin podvodu a poškozování zájmů Evropské unie.

České ministerstvo financí vyjmulo projekt farmy Čapí hnízdo z těch, které měly eurodotaci obdržet. Peníze tak fakticky zaplatil ROP Střední Čechy, tedy kraj. A ten je chce nyní zpět.

Babiš obvinění z podvodu opakovaně odmítá. Policie původně stíhala 11 lidí. Čtyři z nich ale v květnu uspěli se stížností proti stíhání, mezi nimi i první místopředseda Hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků