Hlavní obsah

I čeští muslimové se těší na ramadán

Od úterního rána začal ramadán, měsíc půstu, tradiční svátek muslimů na celém světě. I v České republice, kde podle odhadů žije kolem 10 000 muslimů, slaví vyznavači islámu náboženský svátek, který připomíná zjevení Koránu, svaté knihy muslimů, proroku Mohamedovi.

I čeští muslimové se těší na ramadán

Ramadán je devátým měsícem islámského lunárního kalendáře. Začíná, když se na obloze objeví srpek nového měsíce. Nejvyšší představitelé muslimiské komunity v Česku až do posledního okamžiku nevěděli, zda ramadán začne v úterý nebo ve středu. "Zejména s ohledem na okolní země a na doporučení sboru evropských islámských učenců jsme rozhodli, že se tak stalo v pondělí večer," řekl dnes ČTK Vladimír Sáňka z Islámské nadace.

Muslimové se během tohoto měsíce musí obejít bez obvyklých kratochvílí v době od úsvitu do západu Slunce - musejí zdržet se jídla, pití, kouření a pohlavního styku a soustředit se na duchovní stránku. Věřící tráví dlouhou dobu v mešitách a snaží se během ramadánu přečíst celý Korán. Věří také, že dobré skutky vykonané během tohoto měsíce jsou desetinásobně odměněny.

Muslimové i přes vyčerpávající půst tradici dodržují, poukazují na přátelskou atmosféru v průběhu ramadánu, kdy se všichni vyznavači islámu cítí jako velká rodina.

Nedílnou součástí půstu také je vyvarovat se špatných úmyslů a tužeb, lhaní, pomlouvání, podvádění, zbytečného tlachání, neslušnosti, hrubosti, hádek a sporů. Muslimové se také mají vyhnout lichvě a všem zakázaným slovům a činům.

Muslimové, kteří tvoří nepočetnou komunitu v České republice, mají velké zastoupení v celosvětovém měřítku, jejich počet je odhadován na 1,5 miliardy. Do 2. listopadu je bude spojovat jejich postní svátek ramadán.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků