Hlavní obsah
Po devětačtyřicáté se běžel v Praze v Suchdole Běh o pohár rektora České zemědělské univerzity Foto: Petr Skála

Ani ve třetím kole druhé volby hlavy státu nebyl nový prezident České republiky zvolen. Václav Havel, kterému končí mandát příští neděli 2. února, se tak ani na druhý pokus přímého nástupce nedočkal. Václavu Klausovi z ODS v posledním kole chybělo ke zvolení pouhých 14 hlasů.

Po devětačtyřicáté se běžel v Praze v Suchdole Běh o pohár rektora České zemědělské univerzity Foto: Petr Skála
Hrad v únoru osiří

Podle již oficiálních výsledků získal ve třetím kole Klaus 95 hlasů od poslanců a 32 hlasy od senátorů. Jaroslavě Moserové dalo hlas 26 poslanců a 39 senátorů. Klausovi tak ke zvolení chybělo jen 14 hlasů, neboť kvórum bylo 141 hlasů.

Všech 200 poslanců se sice volby zúčastnilo, ale 23 z nich hlasovací lístek neodevzdalo a dalších 44 nikoho z dvojice finalistů nevolilo. Všichni senátoři lístek do urny hodili, pro žádného z kandidátů nehlasovalo deset z nich.

Klaus mohl počítat s 84 hlasy všech poslanců a senátorů ODS. Více než 40 hlasů, jež dostal navíc, mu patrně dodali sociální demokraté, ale zřejmě i někteří nestraníci z řad senátorů a možná i někteří komunisté, unionisté či lidovci. Ještě před zahájením třetího kola volby se v kuloárech proslýchalo, že Klausovi chce dát svůj hlas možná 20 až 30 sociálních demokratů. Moserová zřejmě těžila hlavně z hlasů unionistů, lidovců, nezávislých senátorů a zřejmě i některých sociálních demokratů.

Klaus dnes dosáhl lepšího volebního výsledku než před týdnem, kdy se při parlamentní schůzi ucházel o zvolení prezidentem poprvé. Minulý týden dostal ve třetím kole 113 hlasů, přičemž ke zvolení mu jich tehdy chybělo 28.

Třetí pokus nebo přímá volba?

Zákonodárce tak zřejmě čeká nová tříkolová volba. Do ní by se mohli přihlásit jak noví kandidáti, tak ti, kteří kandidovali dosud. Klaus i Zeman se již nechali slyšet, že by do třetí volby šli. O jejím konání zatím nebylo rozhodnuto, nicméně uspořádána musí být nejpozději 3. března.

Zaorálek ve středu uvedl, že mezi dnešní a třetí volbou by mohla být pauza několik týdnů. Dnes k tomu dodal, že by se chtěl podílet na tom, aby vládní koalice přišla do třetí volby se společným kandidátem. Stejně je ale možné, že posílí hlasy, které požadují přímou volbu hlavy státu.

"Prezident republiky v tuto chvíli vidí jen dvě možnosti," řekl ČTK mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl. První variantou je, že politici začnou okamžitě jednat o změně ústavy a zavedení přímé volby hlavy státu. "A to i s tou daní, že budeme několik měsíců bez prezidenta," uvedl Krafl.

Druhou možností podle Havla je příprava třetí prezidentské volby, která by se měla konat teprve za několik týdnů. "Až politické strany najdou konsenzus a nového kandidáta. Až ho představí veřejnosti a ta si ho osvojí," řekl Krafl. Jedině tak je prý podle Havla možné patovou situaci v parlamentu vyřešit.

Zemanovo fiasko

Kandidát ČSSD Miloš Zeman vypadl v prvním kole tajné volby. Nejvíce hlasů dostal Klaus, pro kterého hlasovalo 89 poslanců a 32 senátoři. Pro Zemana se vyslovilo 78 poslanců a pouze pět senátorů. Jaroslava Moserová se probojovala do duhého kola díky 25 hlasům poslanců a 43 hlasům senátorů.

Ve 2. kole ve Sněmovně podle očekávání opět zvítězil Klaus, který získal 85 hlasů, pro Moserovou pak hlasovalo 32 poslanců. Senátoři dali nejvíce hlasů, 42,  své kolegyni Moserové. Klaus si z dolní komory Parlamentu ČR odnesl 33 hlasů. Ve druhém kole nehlasovalo, a zablokovalo tak možnost prezidenta vybrat, 83 poslanců a šest senátorů, zřejmě z řad KSČM a ČSSD.

Klausovi vyjednavači neaktivnější

Nejaktivnějším týmem v hradních kuloárech byli v pátek rozhodně občanští demokraté. Zatímco sám Václav Klaus, už byl v pohodě, protože on svou roli splnil, jeho vyjednavači se mínili přetrhnout. A první kolo, kde jejich kandidát natrhl žaket svému největšímu rivalovi Miloši Zemanovi, jim dalo křídla.

Cítili velkou příležitost, neboť tak slabého protikandidáta proti sobě Klaus dosud neměl. Po prvním kole si Klausovi vyjednavači rychle spočítali, že jim chybí zhruba dvacet hlasů. A vyhodnotili, že k nim musí získat ještě nejmíň deset "posichrovacích" protože věděli, že v prvním kole získali i několik hlasů od protizemanovců, kteří se tak báli, že by Zeman mohl projít, že raději podpořili Klause. To už v dalších kolech bylo nereálné.

VOLBA PREZIDENTA ON-LINE 3

18:40 - Na Hrad přišel i minulý neúspěšný kandidát na prezidenta Petr Pithart, který prohlásil, že výsledek dnešní volby předpokládal.

-------------------------------------

18:37 - Předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek ukončil druhou společnou schůzi Sněmovny a Senátu Parlamentu ČR.

-------------------------------------

18:36 - Za hlasy poděkovala i Jaroslava Moserová.

-------------------------------------

18:34 - Václav Klaus poděkoval za odevzdané hlasy a potvrdil, že se nenechá odradit a nastoupí do dalších nepřímých či nepřímých voleb.

-------------------------------------

18:30 - Předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek oznámil, že ani ve třetím kole prezident zvolen nebyl.

OFICIÁLNÍ VÝSLEDKY - TŘETÍ KOLO

CELKEM: Václav Klaus 127 hlasů, Jaroslava Moserová 65

SNĚMOVNA: Klaus 95, Moserová 26

SENÁT: Moserová 39, Klaus 32

-------------------------------------

18:04 - Podle neoficiálních výsledků nebyl ani ve třetím kole druhé volby zvolen prezident.

NEOFICIÁLNÍ VÝSLEDKY - TŘETÍ KOLO

CELKEM: Václav Klaus 127 hlasů, Jaroslava Moserová 65

SNĚMOVNA: Klaus 95, Moserová 26

SENÁT: Moserová 39, Klaus 32

-------------------------------------

17:41 - V kuloárech se před třetím kolem proslýchalo, že komunisté zvažují naházet lístky pro nikoho, aby došlo určitě ke třetí volbě a mohl si ji zopakovat jim bližší levicový Miloš Zeman.

-------------------------------------

17:35 - Václav Klaus navštívil i jednání v US-DEU, kde hovořil s šéfem klubu Karlem Kühnlem. Ten prezidentského kandidáta mnoho nepotěšil, když trval na tom, že unionisté budou volit dále Moserovou. U sociálních demokratů Klaus na klubu nebyl. Ani u lidovců, i když podle Miroslava Kalouska se i bez něj jednalo, a to dost intenzivně.

-------------------------------------

17:30 - Třetí a zároveň poslední kolo dnešní tajné volby prezidenta republiky začalo v 17:30. Jeho výsledky budou známy v 18:30.

-------------------------------------

17:10 - Vládní koalice musí pro případnou další volbu hlavy státu přijít se společným kandidátem, prohlašuje stále více politiků vládní koalice. Podle Jana Rumla je nutná dohoda i s ODS, aby byl prezident zvolen již v prvním kole další volby.

-------------------------------------

16:27 - Podle Václava Klause nebyl Parlament ČR nikdy tak blízko ke zvolení prezidenta, jako je nyní. Jediným politickým klubem, který Václav Klaus před třetím kolem navštívil byl klub komunistů. Podle jeho slov se tak rozhodl proto, neboť komunisty do této doby nenavštívil.

-------------------------------------

16:11 - Třetí kolo tajných voleb se uskuteční v 17:30 a bude trvat 30 minut, dalších 30 minut bude volební komise sčítat hlasy a v 18:30 bude společná schůze obou komor Parlamentu ČR pokračovat vyhlášením oficiálních výsledků.

-------------------------------------

16:05 - Oficiální výsledky potvrdily, že ani ve druhém kole nebyla hlava státu zvolena.

OFICIÁLNÍ VÝSLEDKY - DRUHÉ KOLO

SNĚMOVNA: Václav Klaus 85 hlasů, Jaroslava Moserová 32

SENÁT: Moserová 42, Klaus 33

CELKEM: Klaus 118, Moserová 74

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků