Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Hraboši se stáhli z polí do ulic, Žatec chystá deratizaci

Obrovské množství hlodavců, především hrabošů, obtěžuje a trápí v posledních týdnech řadu zemědělců, zahrádkářů i obyvatel Ústeckého kraje. Problémy s hlodavci jsou například v Žatci, nejvíce si stěžují lidé ze sídliště na Jihu a z přilehlých lokalit rodinných domů.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Hraboši se stáhli z polí do ulic, Žatec chystá deratizaci

Po posekání obilí tam hraboši hledají potravu. Žatecká radnice se již problém snaží řešit, naplánovala například deratizaci. Pomoci podle ní mohou i sami obyvatelé.

Zelený pás mezi řádky připomíná ementál. Hraboši jej provrtali svými chodbami.

Foto: Milan Vojtek, Právo

První významná pomoc ze strany obyvatel podle radnice spočívá v tom, že nebudou tyto jedince krmit, což se také někdy kupodivu děje.

„Sběr mrtvých zvířecích těl ve městě probíhá pravidelně, ne vše je ale možné sebrat najednou,“ uvedla vedoucí odboru místního hospodářství a majetku Martina Donínová.

„Hlodavci se bohužel stáhli na sídliště především vlivem sekání polí,“ vysvětlila Donínová. Letos jsou hraboši přemnožení, a nejen na Žatecku. V průběhu srpna probíhá ve městě deratizace. Město ji zajišťuje ve svých objektech, na veřejných prostranstvích a spolupracuje se společností Severočeské vodovody a kanalizace.

„Firmu, s níž spolupracujeme v rámci deratizace, jsme již upozornili na lokalitu na Jihu, které se bude věnovat ve větší míře. Deratizovat se ale mohou jen místa, kde se objeví nory. Volné pokládání návnad na trávník možné není,“ upozornila vedoucí odboru místního hospodářství a majetku.

I při deratizaci mohou pomoci občané ze sídlišť. Pokud se objevují hlodavci například v panelových domech, mohou si společenství vlastníků nechat položit návnady ve svých objektech. Lze tak učinit oslovením a objednáním odborné společnosti nebo se obrátit na odbor místního hospodářství a majetku na městském úřadě, který kontakty poskytne. Vlastníci soukromých objektů si však tuto službu musejí uhradit na vlastní náklady.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků