Hlavní obsah

Hovorka opět "rebeloval", tentokrát kvůli alimentům

K paradoxní situaci došlo na čtvrtečním jednání sociálního výboru Sněmovny, který schválil návrh úprav vymáhání alimentů z dílny poslanců Ludvíka Hovorky (KDU-ČSL), Davida Kafky (ODS) a Kateřiny Jacques (SZ). Z návrhu vypadla důležitá část dávající větší pravomoci soudům. Boj o ni přitom svedli dva předkladatelé. Hovorka hlasoval proti vypuštění, Kafka odstranění podpořil.

Hovorka opět "rebeloval", tentokrát kvůli alimentům

Sociální výbor se ve čtvrtek zabýval návrhem, který má pomoci lidem, jimž jejich bývalý partner dluží alimenty. Předloha z dílny koaličních poslanců přitom původně obsahovala i ustanovení, které dávalo širší pravomoci soudům.

Ty by mohly na základě žádosti matky, které dluží bývalý manžel alimenty, požadovat od řady institucí bezplatné poskytnutí informací o hříšníkovi dlužícímu výživné. Například od bank, advokátů, registru motorových vozidel, katastru nemovitostí nebo provozovatelů telefonních sítí. Jinými slovy, soudy by mohly takto získávat informace o majetkových poměrech dlužníků alimentů.

To se ale nelíbilo členům sněmovního ústavně-právního výboru, kteří předlohu projednávali ve středu. Výhrady měla i advokátní komora.

"Majetkový" paragraf nakonec z předlohy vypadl

Poslanec ODS Kafka hned na úvod čtvrtečního jednání sociálního výboru oznámil, že je třeba sporný paragraf vypustit. Podle něj by v případě schválení této části hrozilo velké riziko, že se informace o dlužníkovi alimentů dostanou od nesprávných rukou.

Lidovecký poslanec Hovorka, který stejně jako Kafka na návrhu pracoval, s tím ale nesouhlasil. "Je to podstatný nástroj ke zjištění majetkových poměrů,“ upozornil.

Následovalo hlasování o vypuštění sporného návrhu. Drtivá většina přítomných poslanců na jednání výboru odstranění ustanovení umožňujícího zkoumání majetkových poměrů dlužníků alimentů podpořila. Proti se postavili jenom tři - lidovec Hovorka, jeho stranický kolega Tomáš Kvapil a komunista Miloslav Opálka.

Výbor pak návrh ochuzený o "majetkový“ paragraf schválil, Sněmovna by se jím mohla zabývat již na schůzi začínající 22. dubna. Pokud bude schválen, soudy by měly spory o alimenty vyřizovat přednostně, neplatiči, kteří pobírají sociální dávky, by dostávali jen existenční minimum.

„Je to špatně, že tento paragraf z návrhu vypadl, protože to bylo jedno z mála smysluplných opatření, které předloha obsahovala. Bylo to opatření, které umožňovalo zjistit skutečné majetkové poměry i u lidí, kteří o sobě tvrdí, že žádný majetek a příjmy nemají a zajistit tak vyplácení alimentů,“ řekla Novinkám k rozhodnutí výboru jeho členka Anna Čurdová (ČSSD).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků