Hlavní obsah

Hledání Husákova nástupce Langerovi ztěžuje služební zákon

Když ministr vnitra Ivan Langer (ODS) počátkem roku obhajoval nový služební zákon, vyzdvihoval v té souvislosti například přínos pevného kariérního řádu. Při hledání nového policejního prezidenta ale bude mít ministr velký problém, aby tento zákon nemusel obcházet. Pokud by ho totiž chtěl dodržet a nevypisovat přitom na post policejního prezidenta výběrové řízení, což podle svých slov v plánu nemá, pak má výběr možných kandidátů velmi omezený, a to pouze na náměstky policejního prezidenta.

Hledání Husákova nástupce Langerovi ztěžuje služební zákon

Langer sice nevyloučil, že má kandidáta i mezi těmi současnými, ale zároveň dal najevo, že hledá hlavně ve vedení celostátních útvarů nebo krajských a okresních policejních správ. Podle služebního zákona ale tyto policejní funkcionáře do čela policie bez výběrového řízení jmenovat nesmí.

Mezi kandidáty je Pražák

Langer uvažuje na post policejního prezidenta o pěti kandidátech. Jedním z nich je přitom podle informací Práva současný ředitel severomoravské krajské správy Radim Pražák. Zatímco spekulace o ostatních jménech Langer v minulosti vehementně popíral, jmenování Pražáka do čela policie ve čtvrtek nevyloučil. "Je to velmi dobrý krajský ředitel," řekl Právu Langer bez dalších podrobností.

Sám Pražák, který již v polovině devadesátých let na policejním prezidiu působil jako náměstek, své eventuální povýšení popírá. "Žádnou nabídku jsem nedostal a ani o tom neuvažuji," řekl Právu Pražák.

S jeho případným jmenováním by každopádně podle svých slov neměl problém ani stínový ministr vnitra za ČSSD František Bublan. "To jméno by mi nevadilo," uvedl Bublan.

Ministr zákon obcházet nechce

Langer ve čtvrtek připustil, že přímé jmenování krajského policejního ředitele do nejvyšší funkce u policie by služebnímu zákonu odporovalo. Zároveň však prohlásil, že tuto normu, platnou od počátku letošního roku, nehodlá obcházet. "Jsem si vědom obtížnosti tohoto úkolu, aby byly splněny mé požadavky a zároveň byl dodržen zákon. Možnosti tu však jsou," nechal se slyšet ministr.

Zároveň naznačil, že jím vybraný kandidát by mohl např. být nejdřív povýšen na místo náměstka policejního prezidenta a z něj teprve o další příčku výše. Nového šéfa policie by chtěl Langer podle svých slov představit v první polovině května.

Podle služebního zákona se výběrové řízení nemusí vypisovat pouze v případech, kdy je na volné služební místo jmenován policista ze stejné platové třídy. Tou je v případě policejního prezidenta ta nejvyšší, tedy jedenáctá.

"Do ní v celém policejním sporu spadají právě jen náměstci šéfa policie. Pokud by si tedy chtěl ministr vybrat někoho jiného, měl by takový kandidát podle zákona vzejít z výběrového řízení," řekl k tomu Právu jeden z autorů příslušného ustanovení služebního zákona Petr Tomek, který dříve pracoval na personálním odboru policejního prezidia a v současné době učí na Policejní akademii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků