Hlavní obsah
Velká voda na Jesenicku Foto: HZS Olomouckého kraje

Bouřky zvedaly hladiny řek

Intenzivní deště v noci na neděli zvedly hladiny řek na mnoha místech Česka. V Jablonném v Podještědí se dokonce utrhlo jedno stavidlo Mlýnského rybníka. Hasiči ho provizorně zajistili a informovali obce ve směru toku o zvýšené hladině. Během dne výrazně stoupaly hladiny řek na jihu Čech a také v Jeseníkách, kde ale na řece Bělá již neplatí žádný ze stupňů povodňové aktivity.

Velká voda na Jesenicku Foto: HZS Olomouckého kraje
Bouřky zvedaly hladiny řek

Prvního povodňového stupně dosáhla Teplá Vltava a Černá. Způsobily to noční intenzivní deště, které zasáhly hlavně Šumavu a Novohradské hory. Podle Daniela Maňhala z českobudějovického hydrometeorologického ústavu nelze vyloučit, že hladiny řek se zvýší i na jiných místech kraje.

Velká voda na Jesenicku

Foto: HZS Olomouckého kraje

„Srážky byly výrazné především na Šumavě, kde například ve Filipově Huti spadlo téměř 70 litrů vody na metr čtvereční. Jelikož je půda nasycená, voda po ní stéká a způsobuje to zvyšování hladin řek,“ uvedl  Maňhal. Dodal, že o něco slabší srážkové úhrny byly u Dolního Dvořiště v Novohradských horách. Právě v Novohradských horách ale meteorologové očekávají během neděle intenzivnější srážky.

Na třetí povodňový stupeň vystoupala dopoledne hladina řeky Bělá v Jeseníku.

Velká voda na Jesenicku

Foto: HZS Olomouckého kraje

Zatímco ještě v 09:00 byla hladina Bělé v Jeseníku podle údajů ČHMÚ na 67 centimetrech, v 09:50 už na 161 centimetrech a v 10:20 na 174 centimetrech. O 20 minut později pak na 169 centimetrech. Spodní hranice pro vyhlášení třetího stupně povodňové aktivity tam činí 160 centimetrů, v případě druhého stupně je 130 centimetrů a prvního stupně 100 centimetrů.

V současné době na ní ale už neplatí žádný ze stupňů povodňové aktivity.

Hasiči v zasažené oblasti evidují od rána přes 50 výjezdů, nyní je zaměstnává především čerpání vody z garáží a sklepů domů, uvedla po 16:30 mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

Silnici I/44 v Domašově, který je součástí Bělé pod Pradědem, dopoledne zhruba v kilometrovém úseku zaplavila voda, na vozovce se nacházely také nánosy bahna.

„Silnice je průjezdná s opatrností, pohybují se po ní hasiči, kteří odstraňují následky vydatných dešťů,” řekla v neděli odpoledne policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová. Policie vyzvala lidi, aby do zasažené oblasti pokud možno nejezdili, pakliže to není nezbytně nutné.

Do pondělního dopoledne platí pro Jesenicko a také sousední Šumpersko výstraha ČHMÚ před povodněmi. Vzhledem k nasycení území vodou a očekávaným srážkám tam může podle meteorologů znovu dojít k vzestupu hladin toků, nevylučují ani dosažení stupňů povodňové aktivity.

Na Úpě již neplatí žádný ze stupňů povodňové aktivity

Silné deště zvedly i hladinu Úpy v Královéhradeckém kraji. Druhého povodňového stupně, tedy pohotovosti, dosáhla Úpa nakrátko v neděli ráno v trutnovském Horním Starém Městě. V 07:50 Úpa v Trutnově klesla z druhého na první povodňový stupeň a v 11:00 pod hranici prvního stupně, vyplývá z dat státního podniku Povodí Labe. Hladina řeky dosáhla prvního stupně povodňové aktivity v 06:40 a druhého stupně v 07:00. Úpa pramení v Krkonoších.

Hasiči v Královéhradeckém kraji v souvislosti s počasím od soboty zaznamenali pouze jednotky událostí, většinou šlo o pomoc při odstranění stromů, žádné čerpání vody, uvedla dnes mluvčí krajských hasičů.

Meteorologové na víkend vydali výstrahu před silnými bouřkami v pohraničích okresech Královéhradeckého a Pardubického kraje,Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého a Libereckého.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků