Hlavní obsah

Hladiny řek se zvedají, v noci má přijít vichřice

Na západě Čech se zvedly hladiny některých řek. Na třech místech v povodí Ohře byly ve čtvrtek ráno vyhlášeny druhé stupně povodňové aktivity. Druhý stupěň platí i na Labi v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek v noci a v pátek ráno očekávají meteorologové vítr, který by měl na horách dosáhnout síly vichřice.

Hladiny řek se zvedají, v noci má přijít vichřice

Meteorologové v souvislosti s oteplením a deštěm varují, že během dnešní noci bude docházet k vzestupům hladin řek, zejména na tocích v jižních a západních Čechách. Povodňová aktivita může na některých místech vystoupit na druhý, místy až třetí stupeň. V těchto lokalitách může dojít k vylití toků z koryt a tím k ohrožení majetku, popř. i lidských životů. V ostatních povodích budou vzestupy mírnější s překročením úrovní 1., případně 2., stupně povodňové aktivity. Ve čtvrtek v noci a v pátek ráno očekávají meteorologové silný vítr, který by měl v nárazech dosáhnout rychlosti kolem 25, na hřebenech hor až 30 m/s, což je v přepočtu až 110 km/hod. a odpovídá to síle vichřice. Před víkendem by se rychlost větru měla umírňovat.

Na Ohři očekávají třetí stupeň

Podle mluvčího Povodí Ohře v Chomutově Václava Svejkovského jsou i na dalších místech Karlovarského kraje vyhlášeny první stupně. Jde o Lomnický potok, na nádrži Skalka pod Chebem a na Svatavě u Sokolova.Těsně před třetím stupněm povodňové aktivity byla ve čtvrtek odpoledne řeka Ohře na odtoku z Nechranické přehrady na Chomutovsku a v Lounech. U lounského výstaviště dokonce opustila břehy. K rozlivu však došlo v místech, kde voda neohrožuje ani životy a výrazněji ani majetek.
Na Nechanicích jsme museli zvýšit odtok na trojku. Hydrometeorologové očekávali v noci a v pátek další srážky, a to až třicet milimetrů. Povodí je nasycené, přítoky Ohře stoupají jeden po druhém. Abychom předešli horší situaci, raději jsme odtok z přehrady zvýšili s předstihem, řekla Právu dispečerka Povodí Ohře.
V Husových sadech v Sokolově ve čtvrtek Lobezský potok téměř dosáhl úrovně lávky (viz fotogalerie). Zatopený podchod pod plzeňskou Rokycanskou třídou nedaleko řeky Úslavy byl naštěstí jedním z mála problémů způsobených počasím, kterým musela ve čtvrtek čelit západočeská metropole. Podchod po deštích zaplavilo asi patnáct centimetrů vody, kterou museli vyčerpat hasiči.

O víkendu v Ústí až ohrožení

Hladina Labe ve čtvrtek dosáhla v Ústí výšky 5,35 metru. Platí tak druhý povodňový stupeň, řekl ČTK v 10:15 technik Povodí Labe Jiří Mach. Podle předpovědi na páteční ráno má hladina Labe v Ústí klesnout na 5,2 metru. O víkendu ale může hladina dosáhnout až sedmi metrů, což by znamenalo ohrožení. První stupeň, bdělost, se v Ústí vyhlašuje při výšce 4,5 metru. Druhý stupeň platí od 5,3 metru. Pro nejvyšší stupeň, ohrožení, je limit od šesti metrů. Zatím nejvýše dosáhla hladina Labe v Ústí v roce 1845, kdy vystoupila na 12,35 metru. Při letošních záplavách Labe kulminovalo 16. srpna na 11,9 metru.

Také Krumlov se obává nových povodní

I obyvatelé Českého Krumlova se obávají nových povodní. Vodohospodáři totiž předpověděli na páteční ráno třetí povodňový stupeň na řece Vltavě a hrozbu představuje pro město i potok Polečnice. Příčinou jsou hlášené až šedesátimilimetrové srážky na horských hřebenech Šumavy, což Právu potvrdila i hydroložka Českého meteorologického ústavu v Českých Budějovicích Kateřina Štěrbová. "Nedovedu si ani domyslet, že by se po srpnových povodních opakovalo něco podobného," řekl Právu ve čtvrtek odpoledne starosta Českého Krumlova František Mikeš (ODS). "Český Krumlov patřil loni v srpnu mezi nejvíce povodněmi zasažená města a náprava vzniklých škod zde potrvá ještě dlouho. Mám velmi lehké spaní a nechutná mi ani jídlo," podotkl Mikeš, který už od čtvrtečního rána mobilizoval povodňové komise a záchranné sbory. "Situaci podrobně sledujeme, zatím jsou sice toky v klidu, ale jsme připraveni na všechno," konstatoval operační důstojník českokrumlovských hasičů Josef Fleischman.

Lidé žijí ve strachu

Všichni lidé, jejichž objekty vytopila srpnová povodeň, mají strach. Velké ztráty kvůli povodním utrpěla například českokrumlovská galerie Egon Schiele art centrum, kde byla poškozená i některá umělecká díla. "Zrovna jsem se byla podívat na řeku a náspy už jsou opět pod vodou. V případě, že by se povodeň vrátila, upadli bychom do beznaděje," prohlásila ředitelka Egon Schiele art centra Hana Jirmusová. Starosta Mikeš se o stavech toků neustále informuje a kontaktuje povodňové komise v jednotlivých obcích. "Zrovna jsem sledoval situaci na družicových snímcích. Všechny komise přistupují k hrozící povodni zodpovědně. Jsou ochotní, protože mají s povodněmi už svoji zkušenost," uvedl starosta. Dodal, že podle jeho informací by se oproti srpnu neměla v Českém Krumlově Vltava vylít z břehů, zato se obává potoku Polečnice. Ten znamenal velké nebezpečí už v srpnu. Varování vodohospodářů a meteorologů neberou na lehkou váhu ani v dalších městech na Vltavě. "Zatím sice nic nenasvědčuje tomu, že by se měla opakovat situace z loňského srpna, přesto jsme však připraveni okamžitě reagovat," uvedl například primátor Českých Budějovic Miroslav Tetter (KDU-ČSL).

Vichřici vystřídají silné mrazy

Silný vítr a vichřici vystřídá od neděle prudký pokles teplot- vzačátku příštího týdne meteorologové očekávají až 15stupňové mrazy."V minulých dnech i nyní přes naši republiku velice rychle přecházejí střídající se frontální systémy a mění se tak proudění vzduchu," řekl ve čtvrtek Marjan Sandev z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze. "Chvíli jsme v teplém jihozápadním proudění, chvíli ve studeném severním. Právě přechod těchto front doprovází silný vítr a na horách vichřice." Do pátečního odpoledne se očekává, zejména na jihozápadě republiky, na Šumavě a dále v severovýchodních Čechách, ženaprší 10 až 35 mm srážek, tedy 10 až 35 litrů vody na metr čtvereční. "Ojediněle nevylučujeme srážky vyšší, mohou přesáhnout 50 mm," řekl Sandev.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků