Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Leoš Heger Foto: ČTK

Heger: Platby státu za státní pojištěnce příští rok nevzrostou

Stát v příštím roce nebude platit vyšší zdravotní pojistné za děti, studenty, důchodce a nezaměstnané. V nedělních Otázkách Václava Moravce to uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Doufá, že se to ale změní v dalších letech, zdravotnictví označil za podfinancované. V příštím roce mu bude chybět deset miliard korun, Heger se bude úsporami snažit tuto sumu snížit na polovinu.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger Foto: ČTK
Heger: Platby státu za státní pojištěnce příští rok nevzrostou

"Rozhodně v příštím roce platby státu za státní pojištěnce nevzrostou," přiznal ministr s tím, že se mu to nepodařilo vyjednat. Ke zvýšení plateb koncem července vyzval prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle něj by tak získalo zdravotnictví 3,2 miliardy korun ročně a nemusely by se pak zvyšovat některé zdravotnické poplatky.

Také někdejší ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) stagnaci plateb označil za chybu vzhledem ke snaze o zvýšení kvality péče. "Nemůžete chtít jezdit v mercedesu a koupit ho za cenu ojeté škodovky," dodal vzhledem k tomu, že Francie a Německo dávají do zdravotnictví kolem deseti procent hrubého domácího produktu, zatímco Česko jen 6,8 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků